Instalację przestrzenną z różnokolorowych wstążek z okazji 32. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych przygotowuje w Gdańsku grafik Jerzy Janiszewski, twórca napisu Solidarność charakterystycznym krojem pisma.
Dzieło pt. „Koncert na wstążki” powstaje na skwerze przy Wielkim Młynie na Starym Mieście w Gdańsku. Instalacja składać się będzie z prawie 3 tys. 10-metrowych wstążek zawieszonych na stalowej konstrukcji na wysokości 20 metrów. Wstążki w 10 kolorach będą zwisać około pięciu metrów nad głowami przechodniów.
„Instalacja na placu ma prowokować ludzi do spotkania, zatrzymania się, bycia razem nie w formie protestu, paląc opony, wśród krzyków i wrzasków, lecz w kulturalnej estetyce. Chciałbym zobaczyć ludzi szczęśliwych i zadowolonych. Wstążki będą wydawać różne szelesty” – powiedział w środę dziennikarzom o idei swojej pracy Jerzy Janiszewski.
Po raz pierwszy podobne dzieło, złożone ze zwisających w dół wstążek, artysta wystawił w 1986 w Madrycie, a kilka lat później w Barcelonie.
Janiszewski od 1984 r. mieszka na stałe w Hiszpanii. 60-letni twórca, oprócz znanego na całym świecie znaku graficznego Solidarności, przygotował też m.in. w 2011 r. logo polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Dzieło pt. „Koncert na wstążki” powstaje na skwerze przy Wielkim Młynie na Starym Mieście w Gdańsku. Instalacja składać się będzie z prawie 3 tys. 10-metrowych wstążek zawieszonych na stalowej konstrukcji na wysokości 20 metrów. Wstążki w 10 kolorach będą zwisać około pięciu metrów nad głowami przechodniów.
Pierwszy pokaz „Koncertu na wstążki” odbędzie się wieczorem 17 sierpnia. Pracę Janiszewskiego będzie można oglądać do 30 września.
Prezentacja instalacji „Koncert na wstążki” to jedna z imprez organizowanych przez Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku z związku z 32. rocznicą Sierpnia 80. 30 sierpnia w Dworze Artusa wykład pt. „Etyka solidarności. Refleksje w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych” wygłosi ks. Adam Boniecki.
„Obchody Sierpnia 80 kojarzą się głównie z 31 sierpnia – mszą św. i uroczystościami pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców. To ważne i potrzebne rocznicowe rytuały. Ale my chcemy też postawić inne pytanie: co oznacza dla nas dziś solidarność. Temu służyć będzie właśnie cykl wykładów, które zamierzamy co roku organizować 30 sierpnia” – powiedział na konferencji prasowej dyrektor ECS Basil Kerski.
W ramach obchodów tegorocznej rocznicy Sierpnia 80 ECS zorganizuje także spotkania pod hasłem „Autorytety. Sopockie dialogi”. 13 sierpnia w MCKA Zatoka Sztuki w Sopocie czworo aktorów przedstawi wybór esejów Vaclava Havla, 16 sierpnia odbędzie się spotkanie z historykiem sztuki Andą Rottenberg, a 27 sierpnia - z Ewą Błaszczyk, aktorką i założycielką Fundacji "Akogo?".
Dla uczczenia 32. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych ECS przygotował także projekt edukacyjny "Zrozumieć Sierpień" w kilku dzielnicach Gdańska: Stogach, Nowym Porcie, Brzeźnie, Oruni i Siedlcach. Odbędą się tam m.in. festyny rodzinne, warsztaty fotograficzne, konkursy plastyczne dla dzieci i turnieje sportowe.
W ramach projektu "Zrozumieć Sierpień" przewidziano także zorganizowanie gry miejskiej w Szczecinie (16-24 sierpnia) oraz happeningu "Strajk superbohaterów" w Katowicach (14 września).
Obchody 32. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych organizuje także NSZZ “Solidarność”. Będą to m.in. 31 sierpnia popołudniowa msza w kościele św. Brygidy w Gdańsku oraz odsłonięcie pomnika ks. prałata Henryka Jankowskiego. Przed południem władze związku złożą kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców, a na skwerze w Gdańsku-Wrzeszczu otwarta zostanie, przygotowana przez IPN, wystawa plenerowa “Anna Walentynowicz. Legenda Solidarności 1929-2010”.
“Podobnie jak w ubiegłym roku nie wysyłamy oficjalnych zaproszeń na obchody rocznicy. Program uroczystości jest znany, każdy, kto chce, może wziąć w nich udział” – powiedział w środę rzecznik przewodniczącego Solidarności, Marek Lewandowski, odpowiadając na pytanie PAP, czy na uroczystości zostali zaproszeni premier, prezydent, szefowie partii politycznych i Lech Wałęsa.
31 sierpnia pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców kwiaty złożą także uczestnicy zjazdu zorganizowanego w sali BHP Stoczni Gdańskiej przez b. działaczy Solidarności Walczącej w 30. rocznicę powstania tej organizacji. (PAP)
rop/ hes/