Kultura i sztuka po 1989 roku

21.04.2017

Minister kultury o Magdalenie Abakanowicz: odeszła wielka artystka

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Fot. PAP/M. Obara Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Fot. PAP/M. Obara

To smutna wiadomość dla polskiej kultury i polskiego społeczeństwa - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, o zmarłej artystce Magdalenie Abakanowicz.

"Pani Magdalena Abakanowicz to jedna z najwybitniejszych naszych rzeźbiarek, instalatorek, prekursorka w swojej dziedzinie sztuki" - powiedział PAP minister Gliński.

Wicepremier podkreślił, że dzieła artystki, charakterystyczne abakany, od razu są rozpoznawalne i kojarzone z jej stylem twórczości. Jej piękne przestrzenne rzeźby zgrupowane w ekspresyjnych układach i kompozycjach zawsze wywierały duże wrażenie.

"Odeszła wielka artystka. To smutna wiadomość dla polskiej kultury i polskiego społeczeństwa" - powiedział minister kultury.

Magdalena Abakanowicz zmarła 21 kwietnia 2017 roku. (PAP)

abe/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL