Kultura i sztuka po 1989 roku

21.04.2017

Musical "Człowiek z La Manchy" po raz 150

Po raz 150. zaprezentowany zostanie w sobotę 22 kwietnia w Teatrze Muzycznym w Łodzi musical "Człowiek z La Manchy". Po raz 100. w tytułowej roli Don Kichota zaprezentuje się solista i dyrektor artystyczny teatru - Zbigniew Macias.

Musical "Człowiek z La Manchy" Mitchella Leigha od lat grany jest na całym świecie. Opowieść o Don Kichocie rozgrywa się w dwóch planach: w sewilskim więzieniu i w La Manchy – krainie przygód Don Kichota i Sancho Pansy.

Spektakl Teatru Muzycznego w Łodzi miał premierę w maju 1998 r. Był wydarzeniem sezonu artystycznego 1997/98 - otrzymał aż trzy Złote Maski: za reżyserię Waldemara Zawodzińskiego, za scenografię Zawodzińskiego i Marii Balcerek oraz za najlepszą rolę męską Zbigniewa Maciasa.

Dyrektor Teatru Muzycznego Grażyna Posmykiewicz w rozmowie z PAP zwróciła uwagę, że choć w przyszłym roku minie 20 lat od premiery musicalu, to nadal cieszy się on ogromnym powodzeniem. "Są widzowie, którzy oglądali +Człowieka z La Manchy" po kilka, czy kilkanaście razy" - powiedziała. Według niej to bardzo ważne przedstawienie w repertuarze teatru, bo ciągle aktualne jest jego przesłanie.

W teatrze zwracają uwagę, że historia o błędnym rycerzu Don Kichocie z Manchy to jedna z najpiękniejszych legend. To również jedna z najbardziej wzruszających opowieści o mądrości i głupocie, o marzeniach i rzeczywistości, a także o teatrze i życiu.

W sobotę po raz setny w tytułowej roli Don Kichota zaprezentuje się solista i dyrektor artystyczny teatru - Zbigniew Macias.

Macias ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi w 1982 r. Był solistą Opery Śląskiej w Bytomiu, Teatru Wielkiego w Łodzi, Opery Wrocławskiej i Teatru Wielkiego w Poznaniu. Od 1992 r. jest solistą Opery Narodowej w Warszawie. Występował na prestiżowych festiwalach operowych m.in. w Niemczech, Austrii, Francji czy w Chinach. Jako reżyser zadebiutował w Nowym Teatrze w Słupsku inscenizacją "Skrzypka na dachu" J. Bocka.

Za swoje osiągnięcia został uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi, medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Złotym Medalem za Długoletnią Służbę oraz tytułem Zasłużony dla Miasta Łodzi.

Teatr Muzyczny (niegdyś Państwowa Operetka) w Łodzi rozpoczął działalność w 1945 r. Był pierwszym powojennym i przez jakiś czas jedynym teatrem muzycznym w Polsce. Kontynuował - obecnie 110-letnią - tradycję Teatru Komedii Muzycznej "Lutnia" z Wilna. Od 1964 r. Teatr ma siedzibę w gmachu przy ul. Północnej. W latach powojennych placówka przygotowała ponad dwieście premier, wystawiając operetki, musicale, komedie muzyczne, wodewile, rewie i bajki muzyczne. (PAP)

jaw/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL