Spotkanie z twórczością Kazimiery Iłłakowiczówny w 30 rocznicę jej śmierci organizuje w poniedziałek Wydawnictwo Miejskie Posnania. Poetka zmarła w Poznaniu 16 lutego 1983 roku. W Poznaniu mieści się mieszkanie-pracownia Kazimiery Iłłakowiczówny, rokrocznie wręczana jest tam prestiżowa nagroda poetycka jej imienia za najlepszy książkowy debiut poetycki roku.
Z okazji rocznicy śmierci, w poniedziałek w Salonie Posnania zorganizowane będą warsztaty literackie, spotkanie z autorami i odtwórcami poświęconego poetce spektaklu, będzie można także zgłosić się do zwiedzania mieszkania-pracowni.
„Zaczniemy od warsztatów literackich prowadzonych przez Małgorzatę Bzdawkę, która zachęci do +czytania wrażliwością+. Po nich, w ramach "Popołudnia z Iłłą" zaplanowaliśmy dyskusję przy kawie z udziałem twórców spektaklu +Ćma+ przygotowanego przez Ba-Ku Teatr. Jego premiera odbyła się w zeszłym roku na scenie Cafe pod Minogą. Twórcy spektaklu potrafią opowiadać o swoim spotkaniu z Iłłakowiczówną, wkładając w to i pasję, i nostalgię” – powiedziała w czwartek PAP Ewa Obrębowska-Piasecka z Wydawnictwa Miejskiego Posnania.
Kazimiera Iłłakowiczówna "Iłła" (1892-1983) była poetką, prozaikiem, dramaturgiem i tłumaczką. Należała do wybitnych postaci życia literackiego Warszawy w dwudziestoleciu międzywojennym. Była autorką kilkunastu tomów poetyckich, wśród nich m.in.: "Ikarowych lotów", "Trzech strun", "Obrazów imion wróżebnych". Pisała też utwory prozatorskie i dramaty.
Od 1918 roku pracowała w MSZ, a od 1926 roku roku w Ministerstwie Spraw Wojskowych, gdzie była m.in. sekretarką Józefa Piłsudskiego; w 1936 roku powróciła do pracy w MSZ. W 1939 roku ewakuowała się do Rumunii. W 1947 roku wróciła do kraju i zamieszkała w Poznaniu. W mieście spędziła 36 lat.
„Iłłakowiczówna przyjechała do Poznania jak na wygnanie, a jednak tu została aż do dziś - wszak jej osobność i niezależność okazują się inspirujące także dla współczesnych twórców” – powiedziała Obrębowska-Piasecka.
Nosząca imię poetki nagroda, przyznawana od 1983 roku w Poznaniu przez redakcję "Głosu Wielkopolskiego", należy do najbardziej prestiżowych wyróżnień literackich w kraju. Honoruje się nią najlepszy książkowy debiut poetycki roku. Do tej pory nagrodę im. Iłłakowiczówny zdobyli m.in.: Joanna Borzęcka, Bianka Rolando, Janusz Szuber, Przemysław Owczarek, Krzysztof Bąk, Wojciech Wencel, Marek Zgaiński.
Nagroda wręczana jest w jej mieszkaniu-pracowni przy ul. Gajowej. Placówka jest oddziałem Biblioteki Raczyńskich. Wewnątrz zachowane zostały meble, przedmioty codziennego użytku, które uzupełniono ekspozycją biograficzno-literacką. (PAP)
rpo/ abe/