Kultura i sztuka po 1989 roku

13.10.2016

"Stary Noe" Zuzanny Orlińskiej z Nagrodą Literacką im. K. Makuszyńskiego

Książka "Stary Noe" Zuzanny Orlińskiej, opublikowana przez Wydawnictwo Literatura z Łodzi, otrzymała w czwartek główny laur 23. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, zorganizowanego przez bibliotekę „Galeria Książki” w Oświęcimiu.

Nagrodę - statuetkę przedstawiającą stworzoną przez Kornela Makuszyńskiego postać Koziołka Matołka dłuta Andrzeja Renesa – w imieniu autorki odebrała redaktor naczelna wydawnictwa Wiesława Jędrzejczyk.

„Stary Noe” jest współczesną interpretacją opowieści biblijnej o potopie, w której okazuje się, że czasami “żeby być uczciwym, nie można być za bardzo posłusznym”.

Jury pod przewodnictwem poetki, autorki bajek i wierszy dla dzieci prof. Joanny Papuzińskiej, wspieranej m.in. przez pracowników naukowych i bibliotekarzy zajmujących się twórczością dla dzieci, doceniło w książce Orlińskiej „plastyczność narracji, mistrzostwo języka i odważne postawienie problemu trudnego podejmowania decyzji w sytuacjach ekstremalnych, kiedy na barki człowieka spada odpowiedzialność za cały żyjący świat”.

Prof. Papuzińska podkreśliła, że jurorzy jednogłośnie uznali „Starego Noego” za publikację „najwybitniejszą i najoryginalniejszą” z zestawu książek zgłoszonych do Nagrody. „Autorka niezwykle ciekawie ukazała dylematy zachowań w ekstremalnie trudnych sytuacjach, kiedy, dodatkowo, podjąć trzeba niełatwe decyzje. W trakcie jej czytania należy samemu sobie odpowiedzieć na pytanie: gdzie leży granica posłuszeństwa, jak powinny się kształtować relacje między człowiekiem a Bogiem” – uważa szefowa jury.

Zuzanna Orlińska jest absolwentką wydziału grafiki warszawskiej ASP, ilustratorką książek, czasopism i podręczników. Jest autorką wielu książek, które były już wyróżniane w konkursie organizowanym przez oświęcimską bibliotekę.

W tym roku nagrodę przyznali także czytelnicy. „Uważamy, że dzieci też powinny mieć coś do powiedzenia i wskazać to, co lubią czytać. Wybrały inną książkę niż jurorzy. Laur otrzymał Marcin Prokop i jego +Longin. Tu byłem+. Cieszymy się, bo to wskazuje, że najmłodsi potrafią myśleć krytycznie” – powiedziała wiceszefowa oświęcimskiej Galerii Książki Mariola Talewicz.

Prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut przyznał dwa wyróżnienia. Otrzymały je: książka „Mat i świat” Agnieszki Suchowierskiej za udaną próbę połączenia tradycyjnego motywu wędrującej zabawki z ważnymi sprawami współczesnego świata, a także „Ale historia… Mieszko, ty wikingu!” Grażyny Bąkiewicz za intrygującą zabawę z historią, łączącą narrację literacką z elementami komiksu.

Na 23. edycję konkursu napłynęła rekordowa liczba książek – 90. Wszystkie wydane w 2015 r. Rok wcześniej było ich nieco ponad 60. Mariola Talewicz powiedziała, że zarówno miasto Oświęcim, jak i biblioteka, bardzo sobie cenią konkurs. „Dziecko jest ważnym, krytycznym, ale także bardzo szczerym odbiorcą. (…) Nasza Nagroda pielęgnuje to, o czym pisał Kornel Makuszyński – radość, zabawę, pozytywne podejście do życia” – powiedziała.

Ogólnopolska Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego została wręczona po raz 23. Ustanowiły ją w 1994 r. Fundacja "Książka dla Dziecka" oraz kwartalnik Guliwer. Od 2004 r. przyznaje ją oświęcimska biblioteka miejska. "Celem nagrody jest promocja współczesnych pisarzy tworzących dla najmłodszych odbiorców. (...) Polecamy książki, wyszukując te, które zdaniem krytyków literatury są najwartościowsze" - powiedziała Mariola Talewicz.

Oświęcimska "Galeria Książki" od 2011 r. mieści się w nowoczesnym budynku. Gmach kosztował ponad 16 mln zł. Ponad 12 mln zł miasto pozyskało na inwestycję z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Wkład własny samorządu to ponad 4 mln zł.(PAP)

szf/ mhr/

 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL