W Alei Sław w Zamościu (Lubelskie) została odsłonięta pamiątkowa tablica, poświęcona aktorowi, reżyserowi i malarzowi Stefanowi Szmidtowi. Jest on kolejnym artystą uhonorowanym w ten sposób za wkład w rozwój kultury oraz promocję Zamościa i regionu.
Stefan Szmidt z żoną, aktorką Alicją Jachiewicz-Szmidt i córką od 15 lat prowadzą we wsi Nadrzecze koło Biłgoraja – miasta położonego niedaleko Zamościa – Fundację Kresy 2000 Dom Służebny Polskiej Sztuce Słowa Muzyki i Obrazu. Prowadzą tu otwarty, artystyczny dom, w którym z przyjaciółmi – artystami organizują plenery malarskie, koncerty, widowiska i spektakle teatralne. Do ich współtworzenia zapraszają ludowych artystów z okolicy oraz zespoły śpiewacze i obrzędowe.
Stefan Szmidt został uhonorowany miejscem w Alei Sław za działania na rzecz popularyzacji sztuk pięknych i zachowania dziedzictwa kulturowego oraz stworzenie artystycznego fenomenu, polegającego na połączeniu sztuki ludowej i profesjonalnej, ożywianiu ich wspólnych źródeł. „Rodzinna fundacja państwa stała się unikatową obywatelską instytucją kultury” – powiedziała podczas odsłaniania tablicy Teresa Madej ze spółki PGE Obrót SA, pomysłodawcy i mecenasa Alei Sław w Zamościu.
Stefan Szmidt został uhonorowany miejscem w Alei Sław za działania na rzecz popularyzacji sztuk pięknych i zachowania dziedzictwa kulturowego oraz stworzenie artystycznego fenomenu, polegającego na połączeniu sztuki ludowej i profesjonalnej, ożywianiu ich wspólnych źródeł.
Szmidt odsłonił swoją tablicę w obecności aktorów, którzy w piątek wieczorem wystąpią w Zamościu na festiwalu Zamojskie Lato Teatralne w sztuce „Requiem dla gospodyni” według prozy Wiesława Myśliwskiego. Spektakl był przygotowywany w Nadrzeczu, wyreżyserował go Szmidt, który sam w nim także gra, obok m.in. Ewy Gorzelak, Zdzisława Wardejna, Alicji Jachiewicz-Szmidt i aktorów amatorów. Uroczystości towarzyszył występ zespołu śpiewaczego z Rudy Solskiej koło Biłgoraja, do którego przyłączyła się Alicja Jachiewicz-Szmidt.
Spektakl „Requiem dla gospodyni”, podobnie jak wcześniej przedstawienie „Drzewo”, także oparte na prozie Wiesława Myśliwskiego, będzie pokazywany w kilku małych miejscowościach w Polsce w ramach projektu „Teatr Polska”. Celem projektu, realizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, jest umożliwienie kontaktu ze sztuką środowiskom, na co dzień pozbawionym do niej dostępu i społecznie zdegradowanym.
W Nadrzeczu działa także malarnia, w której powstawały obrazy m.in. Jerzego Dudy-Gracza i Franciszka Maśluszczaka.
Stefan Szmidt urodził się w Biłgoraju. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Pracował jako aktor w teatrach: Klasycznym, Rozmaitości i Polskim w Warszawie. Zagrał w ponad 70 filmach i serialach, m.in. rolę generała „Bora” Komorowskiego w „Generale Nilu”, Mściwoja w „Starej Baśni”, Turzyckiego w „Przedwiośniu”, wachmistrza Skrzetuskiego w „Ogniem i mieczem” i Kostka Bawolika w serialu „Dom”.
Pamiątkowymi tablicami w Alei Sław Zamość uhonorował w poprzednich latach wybitnych artystów, którzy współtworzyli i na długie lata związali się z organizowanymi tu imprezami kulturalnymi: nieżyjącego już aktora i reżysera Jana Machulskiego – współtwórcę Zamojskiego Lata Teatralnego; muzyka jazzowego i dziennikarza muzycznego Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego, który współtworzył organizowany w Zamościu festiwal „Jazz na Kresach” i wielokrotnie na nim koncertował; patronującego przeglądowi filmów religijnych Sacrofilm reżysera Krzysztofa Zanussiego oraz grafika i ilustratora Janusza Stannego, kierownika artystycznego plenerów ilustratorów organizowanych przez galerię sztuki w Zamościu.
Patronat honorowy nad uroczystym odsłonięciem tablicy Stefana Szmidta objęły Stowarzyszenie Autorów ZAiKS i Związek Artystów Scen Polskich.(PAP)
zam/ kop/ abe/