Kultura i sztuka po 1989 roku

04.08.2017

W Edynburgu rozpoczyna się międzynarodowy 70. Fringe Festival

Musical "Księga dżungli" w reżyserii brytyjskiego pisarza i aktora Dominica Garfielda zainauguruje w piątek w Edynburgu jubileuszową 70. edycję Fringe Festival. Sławny międzynarodowy festiwal teatrów alternatywnych potrwa w stolicy Szkocji do 28 sierpnia br.

W zainspirowanym znaną powieścią Rudyarda Kiplinga "Księga dżungli" londyńskim spektaklu "tygrysy i lasy zostały zastąpione przez bezdomnych ludzi i uchodźców walczących o to, by przeżyć w miejskiej dżungli przepełnionej narkotykami i nożownictwem" - podał Reuters.

Musical "Księga dżungli", przygotowany przez brytyjskiego pisarza i reżysera Dominica Garfielda, który gra w spektaklu także główną postać Mowgliego, zainauguruje w piątek w Edynburgu jubileuszową 70. edycję Fringe Festival. Jest to największy na świecie międzynarodowy przegląd teatrów alternatywnych.

"W historii Mowgliego, zdziczałego chłopca, próbującego utorować sobie drogę w indyjskiej dżungli, od razu zobaczyliśmy prawdziwe podobieństwo do losu młodych ludzi, którzy usiłują odnaleźć się na ulicach, zwłaszcza gdy są bezdomni lub mają bardzo trudne warunki mieszkaniowe" - powiedział reżyser w wywiadzie dla Reutersa.

Garfield dodał, że przygotowując się do spektaklu aktorzy "pracowali z brytyjskimi bezdomnymi, którymi opiekuje się instytucja charytatywna Centrepoint; rozmawiali również z młodymi bezdomnymi, wśród których napotkali uchodźców, o ich ucieczce z takich miejsc jak pustoszony przez wojnę Sudan do Calais, a następnie do Londynu".

W spektaklu "Mowgli jest bezdomnym młodym uchodźcą wędrującym pośród rozpadających się bloków, zmuszonym do borykania się z przeciwnikami takimi jak małpie plemię, które w musicalu ukazano jako gang uliczny".

Zdaniem reżysera, jego wersja opowieści Kiplinga "w odróżnieniu od sławnego filmu animowanego Disneya z 1967 r." - to "produkcja z elementami muzycznymi, wysokoenergetyczna, z muzyką rap".

Przedstawienie porusza też tematykę narkotyków i przemocy na ulicach. "To jest coś, co Joe Barnes Philips, współreżyser musicalu w londyńskim Highrise Theatre, uważa za bardzo ważne kwestie" - powiedział Garfield, dodając, że "te wydarzenia są prawdziwe; ludzie w Londynie są często napadani".

Dominic Garfield jest brytyjskim pisarzem, raperem, reżyserem, aktorem teatralnym i filmowym znanym z ról w filmach "Dough", "Spooks: The Greater Good" oraz "What If". Jest jednym z dyrektorów artystycznych londyńskiego HighRise Theatre.

Fringe Festival zapoczątkowało w 1947 r. osiem zespołów teatralnych, którym odmówiono udziału w oficjalnym Edinburgh International Festival. Tegoroczna, jubileuszowa edycja potrwa do 28 sierpnia br.(PAP)

gj/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL