Kultura i sztuka po 1989 roku

23.09.2017

W Muzeum Narodowym ponownie otwarta dla zwiedzających Galeria Sztuki XIX w.

Po dwumiesięcznym remoncie Muzeum Narodowe w Warszawie od soboty udostępni zwiedzającym Galerię Sztuki XIX w. Tego dnia wstęp do galerii, w której obejrzeć można m.in. obrazy Jana Matejki, Aleksandra Gierymskiego czy Józefa Mehoffera, jest bezpłatny.

Jak poinformowało MNW, "podczas sobotniego Dnia Otwartego odbędą się spotkania tematyczne, podczas których będzie okazja lepiej poznać historie wybranych obrazów w jednej z najchętniej odwiedzanych galerii Muzeum Narodowego w Warszawie".

W zmodernizowanej Galerii Sztuki XIX w. można obejrzeć m.in. znane dzieła malarskie Józefa Pankiewicza, Leona Wyczółkowskiego, Edwarda Okunia oraz po raz pierwszy eksponowany w tej przestrzeni obraz Jana Matejki "Zabicie Wapowskiego w czasie koronacji Henryka Walezego" (znajduje się w depozycie).

W Galerii Sztuki XIX w. prezentowane są wybite prace polskich artystów w kontekście dzieł sztuki europejskiej. Według kuratorów galerii, "taka formuła ekspozycji umożliwia uchwycenie wzajemnych relacji, podobieństw i różnic, pomiędzy pracami powstałymi w analogicznym czasie w różnych krajach Europy lub w wielonarodowościowych kręgach artystycznych".

Można w niej podziwiać najsłynniejsze obrazy polskich artystów, np. "Żydówkę z pomarańczami" Aleksandra Gierymskiego. Odzyskanie i renowację tego zrabowanego ponad 60 lat temu obrazu sfinansowała Fundacja PZU. W galerii eksponowane są także "Bitwa pod Grunwaldem" Jana Matejki, "Dziwny ogród" Józefa Mehoffera czy "Babie lato" Józefa Chełmońskiego.

Zwiedzający będą mogli obejrzeć także bogaty wybór prac Olgi Boznańskiej, jednej z najwybitniejszych i najoryginalniejszych polskich artystek, czy Witolda Wojtkiewicza, prekursora ekspresjonizmu w malarstwie polskim.

Jak poinformowali przedstawiciele MNW, "podczas sobotniego dnia otwartego odbędą się spotkania tematyczne, podczas których będzie okazja lepiej poznać historie wybranych obrazów w jednej z najchętniej odwiedzanych galerii Muzeum Narodowego w Warszawie".

Modernizacja była możliwa dzięki wsparciu finansowemu PZU, który jest mecenasem Galerii Sztuki XIX w. od 2015 r.(PAP)

gj/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL