Kultura i sztuka po 1989 roku

15.07.2017

Zakończył się I Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu

Laureatka pierwszej nagrody Magdalena Baryła z Niemiec podczas koncertu galowego I Polonijnego Festiwalu Polskiej Piosenki w Filharmonii Opolskiej. Fot. PAP/K. Świderski Laureatka pierwszej nagrody Magdalena Baryła z Niemiec podczas koncertu galowego I Polonijnego Festiwalu Polskiej Piosenki w Filharmonii Opolskiej. Fot. PAP/K. Świderski

Uroczystym koncertem na scenie Filharmonii Opolskiej w sobotę zakończył się I Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu. Uczestniczyło w nim 22 wykonawców z kilkunastu państw całego świata. Głównym organizatorem imprezy jest opolski oddział Stowarzyszenia Wspólnota Polska.

Podczas uroczystego koncertu prowadzący go Edward Spyrka podkreślał integracyjny cel imprezy i wyraził nadzieję, że Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu będzie się rozwijał podobnie jak jego starszy odpowiednik - Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej.

"Byłem przy narodzinach KFPP. Teraz uczestniczę w drugim festiwalu polskiej piosenki w Opolu. Mam nadzieję, że będzie trwał wiecznie" - powiedział Spyrka.

Pierwszą nagrodę w pierwszej edycji festiwalu otrzymała mieszkająca w Niemczech Magdalena Baryła. Drugie miejsce na podium przyznano pochodzącej z Białorusi Wiktorii Chomczukowej. Trzecią nagrodę z Opola do Czech wywiezie Noemi Macura z zespołem Noemiracles. Jury przyznało trzy równorzędne wyróżnienia dla Elżbiety Oleszkiewicz (Litwa), Barbary Łakoty (Czechy) oraz Karoliny Pop-Fedorowskiej (Francja).

Nagrodę im. Juliusza Jacka za szczególne zasługi na rzecz kultury polskiej za granicami kraju otrzymał mieszkający w niemieckim Essen Leonard Paszek. "Nie możemy trwać w hermetycznym kręgu. Nie róbmy gett narodowościowych. Trzeba otwierać się z naszą kulturą na sąsiadów" - powiedział Paszek po otrzymaniu nagrody.

Organizatorzy i uczestnicy festiwalu podkreślali integracyjny cel imprezy. Przez kilka dni uczestnicy festiwalu zwiedzali region opolski, wizytując m.in. Zamek Piastów Śląskich, mogli wymienić się swoimi doświadczeniami z życia na emigracji i poznać lub przypomnieć sobie kulturę oraz zwyczaje kraju, z którym mimo życia poza jego granicami, często w zupełnie obcym środowisku, nadal utrzymują więzi poprzez używanie polskiego języka i korzystanie z zasobów muzycznych polskiej piosenki. (PAP)

masz/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL