16.02.2010. Radom (PAP) - Radomianie chcą uczcić pamięć zmarłego latem ubiegłego roku profesora Leszka Kołakowskiego. Zamierzają nadać jego imię traktowi spacerowemu w centrum miasta. Prof. Kołakowski pochodził z Radomia, był też honorowym obywatelem tego miasta. Jak powiedziała PAP we wtorek rzecznik radomskiego magistratu Katarzyna Piechota, radni podejmą uchwałę w tej sprawie na jednej z najbliższych sesji Rady Miejskiej.
Natomiast na fasadzie kamienicy przy ulicy Niedziałkowskiego, gdzie spędził dzieciństwo prof. Kołakowski, znajdzie się poświęcona mu granitowa tablica pamiątkowa. Jej pomysłodawcą jest radomski artysta plastyk prof. Zbigniew Kamieński. Odsłonięcie tablicy - z udziałem córki prof. Kołakowskiego - planowane jest na 25 marca br.
Leszek Kołakowski - jeden z najwybitniejszych polskich filozofów, publicysta, prozaik, autor satyr i bajek, urodził się 23 października 1927 roku w Radomiu. Zmarł 17 lipca 2009 w Oxfordzie, w wieku 82 lat.
O swoim rodzinnym mieście mawiał: "To mój środek świata. Radom, czyli Kielecczyzna, na co radomiacy trochę się boczą. Ziemia uboga i bogata. Kartofliska, na których żyły polska kultura, polski język. Ziemia Jana Kochanowskiego i Stefana Żeromskiego" - wspominał w rozmowach ze Zbigniewem Mentzlem.
Od 1993 roku Kołakowski był honorowym obywatelem Radomia. Po raz ostatni odwiedził Radom w październiku 2007 r. Miasto zorganizowało dla niego wielką fetę z okazji 80. urodzin.
Specjalnym autobusem oznaczonym symboliczną tabliczką "Radom - Oxford" (Radom - miasto dzieciństwa Kołakowskiego, Oxford - ostatnie miejsce jego zamieszkania) Kołakowski wraz z żoną odbył sentymentalną podróż po mieście. Odwiedził kamienicę przy ul. Niedziałkowskiego 26, w której mieszkał, jako mały chłopiec. Nie krył radości, kiedy na jego podwórku powitali go mieszkańcy domu i młodzi muzycy z młodzieżowej orkiestry dętej.
W tym samym dniu podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej Kołakowski odebrał medal "Bene Merenti - Civitas Radomiensis" ("Dobrze Zasłużonemu - Społeczeństwo Radomia") oraz honorowe członkostwo w Radomskim Towarzystwie Naukowym. (PAP)
ilp/ abe/ jra/