Jarosław Kaczyński urodził się 18 czerwca 1949 roku, pochodzi z rodziny inteligenckiej; rodzice byli żołnierzami AK. Jarosław i jego brat-bliźniak Lech dorastali na warszawskim Żoliborzu. W 1962 roku 13-letni bracia zagrali rolę Jacka i Placka w ekranizacji powieści Kornela Makuszyńskiego "O dwóch takich, co ukradli księżyc".
Jarosław Kaczyński urodził się 18 czerwca 1949 roku, pochodzi z rodziny inteligenckiej; rodzice byli żołnierzami AK. Jarosław i jego brat-bliźniak Lech dorastali na warszawskim Żoliborzu. W 1962 roku 13-letni bracia zagrali rolę Jacka i Placka w ekranizacji powieści Kornela Makuszyńskiego "O dwóch takich, co ukradli księżyc".
Jarosław Kaczyński – działalność opozycyjna
Jarosław Kaczyński jest doktorem nauk prawnych. Ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Instytucie Nauki o Państwie i Prawie. Od lat 70. angażował się w działalność opozycyjną, współpracował z największymi organizacjami dysydenckimi w tym czasie: z Komitetem Obrony Robotników i Komitetem Helsińskim w latach 80.
Był doradcą i członkiem podziemnych władz krajowych Niezależnego Związku Zawodowego "Solidarność". Z ramienia "S" negocjował powołanie rządu Tadeusza Mazowieckiego.
Jarosław Kaczyński i polityka
W latach 1989-1990 J. Kaczyński był redaktorem naczelnym "Tygodnika Solidarność". Od 1990 do 1992 roku szefował Kancelarii prezydenta Lecha Wałęsy. Odszedł z pracy w Kancelarii po konflikcie z Wałęsą. W 1990 roku współtworzył i do 1998 r. pełnił funkcję prezesa Porozumienia Centrum. W latach 1994-1997 był szefem spółki "Srebrna". W latach 1989-1991 zasiadał w Senacie I kadencji, był członkiem Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego.
W latach 1991-1993 był posłem na Sejm, wybranym z listy Porozumienia Obywatelskiego Centrum. Przeżywał też chwile politycznej marginalizacji, kiedy po wyborach z 1993 roku partia Kaczyńskiego - Porozumienie Centrum - nie weszła do Sejmu. Ponownie zasiadł w Sejmie w 1997 roku jako kandydat Ruchu Odbudowy Polski.
W 2001 roku wraz z bratem współtworzył partię Prawo i Sprawiedliwość, która powstała na fali popularności, jaką zdobył Lech Kaczyński pełniąc funkcję ministra sprawiedliwości w rządzie Jerzego Buzka.
W wyborach do Sejmu 2001 roku PiS uzyskał 9,5 proc. głosów, co dało temu ugrupowaniu 44 mandaty poselskie. Od 2001 roku J. Kaczyński przewodniczył klubowi parlamentarnemu PiS. W 2003 roku został prezesem PiS, zastępując na tej funkcji brata, gdy Lech Kaczyński został prezydentem Warszawy.
W wyborach do Sejmu w 2005 roku J. Kaczyński otrzymał najwięcej głosów w kraju - 171 129, a jego partia zwyciężyła w tych wyborach, uzyskując 26,99 proc. poparcie.
Wynik wyborów parlamentarnych nie pozwolił PiS na samodzielne stworzenie większościowego rządu. Nie spełniły się przedwyborcze deklaracje polityków PiS i PO o stworzeniu koalicji rządowej. Prowadzone w świetle jupiterów negocjacje koalicyjne zakończyły się fiaskiem i ostatecznie - po burzliwej kampanii wyborczej - poróżniły obie partie. 31 października 2005 r. został powołany rząd mniejszościowy na czele z Kazimierzem Marcinkiewiczem.
W lutym 2006 r. prezes PiS wraz z liderami Samoobrony Andrzejem Lepperem oraz LPR Romanem Giertychem podpisali umowę stabilizacyjną. Miała obowiązywać rok, zawierała pakiet 144 ustaw, które sygnatariusze zobowiązali się popierać; nie przyniosła jednak uspokojenia na polskiej scenie politycznej. Koalicja większościowa z udziałem PiS, Samoobrony i LPR powstała z końcem kwietnia. Na czele rządu tworzonego od lipca 2006 roku stanął Jarosław Kaczyński.
Jarosław Kaczyński: walka z układem
Ważnym motywem wystąpień i działań Jarosława Kaczyńskiego - jako lidera PiS i potem premiera - było "oczyszczenie państwa", "walka z układem". W czerwcu 2006 roku w Sejmie mówił: polska demokracja i praworządność nie są zagrożone; zagrożony jest "układ"; z tym "układem" chcemy walczyć, chcemy go zniszczyć metodami prawnymi, dopuszczalnymi w państwie praworządnym i zniszczyć go moralnie.
Także w swoim expose, po objęciu stanowiska premiera w lipcu 2006 roku, Jarosław Kaczyński zapowiedział walkę z korupcją i biurokracją.
Oczyszczeniu państwa i walce z układem miały też służyć takie działania rządu PiS jak powołanie Centralnego Biura Antykorupcyjnego.
Drugi sztandarowy projekt PiS - rozwiązanie WSI - został zrealizowany w październiku 2006 r. W miejsce WSI powołano Służbę Wywiadu Wojskowego i Służbę Kontrwywiadu Wojskowego; w których mogli służyć jedynie ci funkcjonariusze, którzy pozytywnie przeszli weryfikację.
Na początku czerwca 2006 r. J. Kaczyński ujawnił zwartość swoich teczek z IPN, wśród nich dwa sfałszowane dokumenty opisujące rzekome podpisanie przez niego tzw. lojalki ze stanu wojennego. Przedstawił też zaświadczenie z IPN z 26 marca 2004 r. o przyznaniu mu statusu pokrzywdzonego.
Po dwóch miesiącach od objęcia teki premiera przez J. Kaczyńskiego doszło do pierwszego kryzysu rządowego - rozpadła się koalicja PiS-Samoobrona-LPR, kryzys został jednak zażegnany. W lipcu 2007 roku Jarosław Kaczyński ponownie usunął z rządu Andrzeja Leppera, co rozpoczęło proces rozpadu koalicji PiS-Samoobrona-LPR i doprowadziło do przedterminowych wyborów. Powodem usunięcia Leppera z rządu była tzw. afera gruntowa wykryta w ministerstwie rolnictwa przez CBA.
W październiku 2007 roku doszło do przyspieszonych wyborów parlamentarnych, w których zwyciężyła PO, a PiS został największym klubem opozycyjnym. Mimo przegranych przez PiS wyborów, partia - podczas grudniowego kongresu - udzieliła Jarosławowi Kaczyńskiemu wotum zaufania.
Podsumowując dwa lata rządów swej partii, Kaczyński mówił, że gdy PiS w 2005 r. przejmowało władzę była duża korupcja, przestępczość i bezrobocie. "Kiedy kończyliśmy rządzić wszystkie te społeczne plagi zostały znacznie ograniczone" - podkreślał. Zwracał też uwagę, że to rząd PiS zmniejszył podatki. Rząd PiS podjął decyzję o odmrożeniu progów podatkowych, podwyższeniu kwoty wolnej od podatku, a także o wprowadzeniu od 2009 r. dwustopniowej skali podatkowej za stawkami 18 proc. i 32 proc.
Po dramatycznym i bolesnym dla Polaków wydarzeniu - katastrofie smoleńskiej, w której zginął prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią i 94 inne osoby - Jarosław Kaczyński zdecydował o starcie w ogłoszonych wyborach prezydenckich. "Tragicznie przerwane życie prezydenta, śmierć elity patriotycznej Polski, oznacza dla nas jedno: musimy dokończyć ich misję" - napisał prezes PiS w oświadczeniu, w którym ogłosił decyzję o kandydowaniu.
W drugiej turze zmierzył się z Bronisławem Komorowskim przegrywając 6 punktami procentowymi (53,01 proc. do 46,99 proc. głosów).
W wyborach 2011 roku Jarosław Kaczyński ponownie startował do Sejmu jako lider listy PiS w okręgu stołecznym. Uzyskał mandat posła VII kadencji, otrzymując 202 297 głosów. 29 czerwca 2013 kolejny raz wybrany na stanowisko prezesa partii.
PiS pod jego kierownictwem skoncentrował się na wygraniu najważniejszych wyborów 2015 roku - prezydenckich i parlamentarnych.
W tych pierwszych kandydat PiS Andrzej Duda wygrał 24 maja w II turze wyborów, pokonując urzędującego prezydenta Bronisława Komorowskiego popieranego przez PO.
W pół roku później PiS przypieczętował sukces wygrywając wybory do Sejmu i Senatu. Z 235 posłami i 61 senatorami PiS rządzi samodzielnie.
Według informacji ze strony internetowej PiS, J. Kaczyński to miłośnik kotów, w wolnym czasie lubi czytać opracowania historyczne i polityczne. Jest kawalerem. (PAP)
hgt/