Powstanie Warszawskie

13.09.2017

Memoriał Lokajskiego - połączenie sportu i historii

Eugeniusz Lokajski. Źródło: Wikimedia Commons Eugeniusz Lokajski. Źródło: Wikimedia Commons

Memoriał Eugeniusza Lokajskiego to połączenie sportu i historii - podkreślił Tomasz Majewski, inicjator reaktywowania zawodów. Te, po latach przerwy, odbędą się w niedzielę na stadionie warszawskiej AWF. W programie jest kilka konkurencji dla młodych lekkoatletów.

"Po wakacjach młodzież nie ma zbyt wielu okazji do startu, a dla nich przedłużenie sezonu jest bardzo wskazane. Pomyślałem zatem o reaktywowaniu memoriału Lokajskiego, w którym miałem okazję wziąć udział. To był bodajże rok 2000 i bardzo fajne zawody. W następnych latach podupadały, aż w końcu zniknęły z kalendarza" - powiedział PAP Majewski, dwukrotny mistrz olimpijski w pchnięciu kulą (Pekin 2008, Londyn 2012).

Prezes Warszawsko-Mazowieckiego Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki zwrócił uwagę na postać Lokajskiego, nie tylko jako sportowca (trenował piłkę nożną, pływanie, rzut oszczepem, wielobój lekkoatletyczny). W 1935 roku został wicemistrzem globu w pięcioboju. Był jednym z najlepszych oszczepników świata. Reprezentował Polskę w igrzyskach w Berlinie w 1936 roku.

Po wybuchu II wojny walczył z Niemcami jako żołnierz Wojska Polskiego. Podczas okupacji otworzył w Warszawie zakład fotograficzny. Działał w konspiracji (pod pseudonimem Brok), był żołnierzem armii Krajowej. Za pomocą aparatu i kamery filmowej dokumentował to, co działo się w stolicy od 1 sierpnia po wybuchu Powstania Warszawskiego. Zginął 25 września 1944 roku, tydzień przed końcem walk.

W zbiorach Muzeum Powstania Warszawskiego znajduje się 840 fotografii Lokajskiego utrwalonych na 23 filmach. Jak podkreślił dyrektor placówki Jan Ołdakowski, fotografie opowiadają historię o wielu, często pomijanych wątkach, potwierdzając znaną tezę, iż jedna fotografia może zastąpić tysiąc słów.

W programie niedzielnego memoriału (początek o godz. 15) jest kilka konkurencji dla lekkoatletów do 20 roku życia, m.in. rzut oszczepem, pchnięcie kulą, a także biegi na 300, 600 i 1000 m. (PAP)

kali/ krys/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL