Przy Starym Zamku w Lubniewicach (Lubuskie) znajduje się Park Miłości im. dr Michaliny Wisłockiej – autorki pierwszego polskiego poradnika seksuologii „Sztuka Kochania”. Jego oficjalne otwarcie nastąpi w sobotę. „Park funkcjonuje od roku, ale otwarcia nie było ze względu na trudności logistyczne i terminy zaproszonych gości. W tym roku udało się wszystko zgrać, dlatego możemy w sobotę przeciąć wstęgę” - powiedział PAP burmistrz Lubniewic Tomasz Jaskuła.
Na terenie parku rosną ponad 100-letnie drzewa, posadzono w nim również wiele krzewów i innych roślin ozdobnych. Przecina go kanał łączący Jezioro Lubiąż z mniejszym jeziorem położonym w dolnej części Lubniewic. Nad kanałem powstał mostek, na którym zakochane pary wieszają kłódki symbolizujące trwałość ich związku.
Przy parkowych alejkach ustawiono kilkanaście drewnianych rzeźb przedstawiających przytulające się pary, a na murze przy wejściu do parku znajduje się tablica informująca, że patronką tego miejsca jest Michalina Wisłocka. Wśród dorodnych drzew można także odpocząć na ławeczce Wisłockiej.
„Park jest położony nad brzegiem jeziora, a rosnące w nim dorodne drzewa sprawiają, że nawet podczas słonecznych i upalnych dni jest ma swój niepowtarzalny, tajemniczy klimat. To znakomite miejsce do spacerów i wyznania sobie prawdziwego uczucia” - powiedział PAP burmistrz.
Uchwałą rady miejskiej w Lubniewicach park nosi imię Michaliny Wisłockiej.
"Sztuka kochania" - pierwszy polski poradnik seksuologii, po licznych perypetiach, ukazał się w 1976 r. Wisłocką uważano wówczas za skandalistkę, gdyż w książce odważyła się pokazać rysunki ilustrujące pozycje seksualne.
Michalina Wisłocka (1921 - 2005) studiowała medycynę, specjalizowała się w ginekologii (leczeniu niepłodności, antykoncepcji, seksuologii). W latach 50. jeździła po całej Polsce i prowadziła pogadanki o antykoncepcji. W 1957 r. założyła Towarzystwo Świadomego Macierzyństwa, w latach 70. działała w Towarzystwie Rozwoju Rodziny.
"Sztuka kochania" - pierwszy polski poradnik seksuologii, po licznych perypetiach, ukazał się w 1976 r. Wisłocką uważano wówczas za skandalistkę, gdyż w książce odważyła się pokazać rysunki ilustrujące pozycje seksualne.
Książka rozeszła się w 7 mln egzemplarzy. Na bazarach można było kupić jej "pirackie kopie".
Jak poinformował współorganizator sobotniej uroczystości, seksuolog prof. Zbigniew Izdebski z Uniwersytetu Zielonogórskiego, Wisłocka wyznała, że w Lubniewicach przeżyła wielką, erotycznie spełnioną miłość.
W debacie o „Sztuce Kochania” zorganizowanej z okazji otwarcia lubniewickiego Parku Miłości wezmą udział m.in.: autor przedmowy do pierwszego wydania „Sztuki Kochania” prof. Andrzej Jaczewski i córka patronki parku Krystyna Bilewicz.
Dyskusja będzie obejmować wspomnienia o dr Wisłockiej, które będą przeplatały się z próbą analizy oddziaływania jej prac na współczesne podejście do zdrowia prokreacyjnego i seksualnego.
Lubniewice to turystyczna miejscowość położona wśród jezior i lasów. Od lat jest popularnym miejscem wypoczynku wśród Lubuszan i mieszkańców innych regionów naszego kraju. Znajduje się tam kilka ośrodków wypoczynkowych i nowoczesne SPA.
Władze lokalne starają się rozwijać infrastrukturę turystyczną widząc w tej branży szansę rozwoju dla gminy. W Lubniewicach mnożna nie tylko wypocząć nad wodą, czy oddać się pasji wędkarskiej. Działa tam kilka stadnin, jest wiele szlaków rowerowych i pieszych, a Szlak Legend i Tradycji kulturowych zdobył w 2012 r. miano „perły turystycznej” woj. lubuskiego za najlepszy produkt turystyczny. (PAP)
mmd/ ula/