Uważam Johna Barkera za osobę niebywale ludzką i empatyczną. Był żądny nowych wyjaśnień, a swoją działalność kontynuował niezależnie od konsekwencji - mówi PAP Sam Knight, autor książki „Biuro przeczuć. Historia psychiatry, który chciał przewidzieć przyszłość”, która właśnie trafia do księgarń.
Niemcy na terenie okupowanej Polski zamordowali 20 tys. pacjentów szpitali psychiatrycznych. „Pierwszych ruchomych komór gazowych użyli do mordowania pacjentów szpitala w Gnieźnie w 1939 r.” – mówi PAP wykładowca Katedry Psychiatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Tadeusz Nasierowski.
„Człowiek, który uczłowieczył polską psychiatrię”, empatyczny lekarz, doskonały pisarz, który zmienił nastawienie Polaków do chorób psychicznych, pionier badań nad tzw. „syndromem obozowym” – taki był Antoni Kępiński, bohater biografii pióra Anny Matei, uwzgledniającej nieznane źródła.
O dr. Karolu Mikulskim i jego dramatycznym proteście przeciw niemieckiej eugenice w okupowanej Polsce opowiada film pt. "Śmierć psychiatry. Eugenika i totalitaryzm", którego premiera odbyła się w Warszawie. Gościem pokazu była córka lekarza dr Izabella Galicka.