W 2023 r. w ramach programu Kultura Cyfrowa stowarzyszenie „Liber Pro Arte” realizowało projekt „Archiwum fotograficzne Romana Aftanazego: rezydencje na kresach dawnej Rzeczypospolitej”, którego celem była digitalizacja, opracowanie i udostępnienie online pierwszej części owego unikatowego zasobu, obejmującej 650 obiektów.
Duże fragmenty datowanego na XVII wiek ikonostasu na strychu cerkwi w Nowoberezowie (Podlaskie) odkryli badacze z Instytutu Sztuki PAN. W ich ocenie to najstarsze takie dzieło w regionie; wyjątkowe, o czym świadczy jego oryginalność i skala zachowania.
Z okazji stulecia powstania Reduty Osterwy Instytut Sztuki PAN organizuje cykl wydarzeń pt. „Reduta. Nowe fragmenty”. Dwudniowe obchody rozpocznie 28 listopada seminarium naukowe w Pałacyku Radziwiłłowej w Warszawie. W programie wydarzenia jest też wystawa i konferencja naukowa.
Odradzające się po wojnie miasto, jego architektura i założenia urbanistyczne pokazane na zdjęciach znanych fotografików są tematem wystawy "Warszawa 1949. Z perspektywy Śródmieścia" w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.