Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL będzie prezentowało pełną historię tego środowiska i polskiego fenomenu, jakim było antykomunistyczne powstanie. Poza ogólnym spojrzeniem, pokazywani będą także poszczególni żołnierze, losy ich rodzin, a także oprawcy - mówi PAP dyrektor placówki Jacek Pawłowicz.
Dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL Jacek Pawłowicz chce, by placówka prezentowała pełną historię "polskiego fenomenu, jakim było antykomunistyczne powstanie". Jak mówi, muzeum pokaże jego początki na kresach Rzeczypospolitej i "ten straszny symboliczny koniec w październiku 1963 roku, czyli śmierć Józefa Franczaka +Lalka+".
Pawłowicz podkreśla, że "poza ogólnym spojrzeniem na poszczególne struktury i ten czas, w którym się to działo, będziemy pokazywali poszczególnych żołnierzy, dowódców, losy ich rodzin - bo to też jest ważne, ale będziemy pokazywali też ich oprawców".
Muzeum chce wykorzystywać nowoczesne, multimedialne formy prezentacji, ale jego ważnym filarem będzie tradycyjna prezentacja eksponatów, pamiątek po Żołnierzach Wyklętych.
"Pamiątki, które dostajemy w tej chwili do muzeum, są przekazywane przez rodziny Żołnierzy Wyklętych. Nie chcę zdradzać szczegółów, ale są to eksponaty, które bezpośrednio dotyczą żołnierzy, są to elementy umundurowania, uzbrojenia, dokumenty osobiste, ryngrafy, które nosili na mundurach. Są także bardzo ciekawe dokumenty organizacji, w których działali, czyli Ruchu Oporu Armii Krajowej, NSZ, konspiracyjnego Wojska Polskiego, czy innych struktur antykomunistycznych" - wylicza Pawłowicz.
Jak podkreślił, "rodziny rozumieją potrzebę przekazania tych pamiątek do nas". Pawłowicz poinformował, że otwarcie muzeum planowane jest na 2019 r. "Bardzo byśmy chcieli, by był to 1 marca" - dodał.
Pod koniec stycznia rozstrzygnięto konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
Przypadający 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych" ustanowił w 2011 r. parlament "w hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu". (PAP)
ksk/ hgt/