W Krakowie pożegnano Leszka Aleksandra Moczulskiego, zmarłego w niedziele w Krakowie, w wieku 79 lat poetę i znanego autora tekstów piosenek, wykonywanych m.in. przez Skaldów i Marka Grechutę. Artysta został pochowany w czwartek na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie.
"Miałem wrażenie, że był to człowiek błogosławieństw: budził się do życia ze świadomością Miłosierdzia Bożego, a to jego życie - było życiem człowieka szczęśliwego" – powiedział podczas homilii wygłoszonej w kaplicy na Salwatorze o. Andrzej Tupek - proboszcz parafii Matki Bożej Ostrobramskiej.
Pod koniec mszy żałobnej, odbywającej się w kaplicy cmentarnej, bracia Zielińscy – założyciele zespołu "Skaldowie" - wykonali improwizację muzyczną, opartą na kilku utworach, do których słowa napisał Moczulski: Andrzej Zieliński - na organach, a Jacek Zieliński - na skrzypcach.
Krótkie wspomnienie nad grobem Moczulskiego wygłosił jego przyjaciel, poeta i krytyk muzyczny, Bronisław Maj.
"Dałeś nam słowo, dałeś język, którym mogliśmy nazwać, wyrazić, zrozumieć i poczuć nasz świat i siebie samych. Zrozumieć, wyszeptać, wykrzyczeć, wyrazić naszą miłość, naszą rozpacz, naszą nadzieję, nasze smutki – wszystko. Byłeś i jesteś naszym poetą. Nas już nie będzie, a dopóki ktoś będzie mówił tym językiem – twoje słowa tu pozostaną. I choć jesteś teraz +inaczej+ - ty sam wiesz już jak, ale +jesteś+ - i jest z nami to, co nam dawałeś i czego - nie ucząc - uczyłeś nas: miłość, dobroć, pogoda i delikatność" - powiedział Maj.
Na uroczystość przybyli wszyscy przedstawiciele świata kultury i sztuki Krakowa m.in.: Grzegorz Turnau, Jan Budziaszek, Leszek Długosz, Adam Zagajewski, Anna Dymna i Jerzy Fedorowicz. Na zakończenie ceremonii wysłuchano piosenki Jacka Zielińskiego do słów Leszka Moczulskiego pt. "Już prawie za horyzontem, już prawie życie - co potem?".
Leszek Aleksander Moczulski urodził się 18 lutego 1938 r. w Suwałkach. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Debiutował jako poeta w 1959 r. w "Dzienniku Polskim". Był współtwórcą krakowskiego Teatru STU, a także autorem tekstów piosenek wykonywanych m.in przez Skaldów - m.in. "Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał", "Cała jesteś w skowronkach", "Szanujmy wspomnienia", "Po śniegu, po kolędzie". Piosenki Moczulskiego śpiewał także Marek Grechuta - m.in. "Korowód", "Magia obłoków"; Czesław Niemen ("Z pierwszych ważniejszych odkryć"), Grzegorz Turnau (m.in. "Ultima", "Nawet", "Kruchy świat, kruche szkło"). Moczulski napisał słowa do 7 utworów na płycie Anawa, które zespół nagrał wspólnie z Andrzejem Zauchą, a także połowę tekstów z płyty "Wołanie o słońce nad światem" zespołu Dżamble. Był też autorem słów do oratoriów: "Nieszpory Ludźmierskie" (1992) i "Droga, Życie, Miłość - Oratorium o Męce i Zmartwychwstaniu Pana" (2000). (PAP)
gkos/ pat/