W Dniu Flagi prezydent Bronisław Komorowski z małżonką otworzył przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie plenerową wystawę "Biało–czerwona na morzach i oceanach". Jest ona poświęcona dokonaniom polskich żeglarzy pływających pod biało-czerwoną banderą.
Na wystawie zaprezentowane zostały dokonania polskich żeglarzy i podróżników; ma ona na celu przypomnienie bardzo bogatej historii biało-czerwonej bandery sportowej.
Ekspozycja to 42 plansze zawierające zdjęcia wraz z opisami w języku polskim i angielskim. Bohaterami wystawy są żeglarze i żeglarki samotnicy przemierzający oceany, jak Teresa Remiszewska na „Komodorze”, Aleksander Doba na kajaku (2010 r. pierwszy człowiek na świecie), Kuba Strzyczkowski na „Delphia Trójka”, Robert Sowiński na „Capella Tangels” i inni, jak również żeglarze opływający Ziemię, m.in.: Leonid Teliga na jachcie „Opty” (1969 r.), Krystyna Chojnowska-Liskiewicz na „Mazurku”(1978 r. jako pierwsza kobieta na świecie), Tomasz Cichocki na „Polskiej Miedzi”, Krzysztof Baranowski, Henryk Jaskuła.
Na wystawie zaprezentowane zostały zdjęcia z historycznych pionierskich rejsów pod polską banderą, m.in. rejsy Władysława Wagnera na „Zjawach” (1932-1939), pierwsze polskie przejście Atlantyku przez jacht „Dal” z kapitanem Andrzejem Bohomolcem (1934 r.) oraz historie regatowców polskich - jak jacht „Copernicus” z kpt. Zygfrydem Perlickim (1974 r.); prezentowani są również współcześni żeglarze tacy jak Zbigniew Gutkowski, Szymon Kuczyński na „Lila My” czy Edward Zając na „Holly”.
Na ekspozycji są także polskie żaglowce: „Dar Pomorza”, „Dar Młodzieży”, „Zawisza Czarny”, „Fryderyk Chopin”, „Pogoria”, „Generał Zaruski”, ”Lwów”.
Zwiedzanie wystawy przed Pałacem Prezydenckim jest bezpłatne i możliwe do 16 czerwca. Po tym czasie odwiedzi ona inne miasta Polski.
Otwarcie ekspozycji było częścią państwowych obchodów Dnia Flagi.(PAP)
agy/ gma/