Kultura i sztuka 1945-1989

13.07.2017

Prace Jerzego Dudy-Gracza w BWA-Galerii Zamojskiej

“Remanenty” Jerzego Dudy-Gracza w BWA Galerii Zamojskiej. Źródło: BWA Galeria Zamojska “Remanenty” Jerzego Dudy-Gracza w BWA Galerii Zamojskiej. Źródło: BWA Galeria Zamojska

26 prac polskiego malarza i rysownika Jerzego Dudy-Gracza zaprezentuje Biuro Wystaw Artystycznych - Galeria Zamojska w Zamościu (Lubelskie). Wernisaż odbędzie się piątek.

Ekspozycja składać się będzie z prac pochodzących ze zbiorów rodzinnych – z prywatnej kolekcji córki artysty Agaty Dudy –Gracz. "W takim zestawieniu jeszcze nie były one eksponowane. Zostały dobrane tak, aby pokazać kunszt artysty, mistrza polskiej groteski, i jego możliwości twórcze w całej okazałości” - powiedział PAP dyrektor zamojskiej BWA, artysta malarz Jerzy Tyburski.

Na wystawie można będzie zobaczyć prace Dudy-Gracza z różnych okresów jego twórczości - obrazy olejne na płótnie i na płycie, a także projekty graficzne.

Tyburski powiedział, że będą to obrazy charakterystyczne dla tego artysty - groteskowe, ilustrujące szarą rzeczywistość okresu PRL, ale też "poetyckie metafory pejzażowe" z charakterystycznymi dla twórczości Dudy-Gracza postaciami Chrystusa na krzyżu. Na wystawie pokazane będą również projekty graficzne z lat 60., gdzie, jak zaznaczył Tyburski, "widać już skłonność artysty do satyry i groteski".

Jerzy Duda-Gracz (1941–2004) zaliczany jest do najbardziej utalentowanych polskich malarzy i rysowników XX wieku. Jego malarstwo cechuje groteskowość, balansowanie na granicy surrealizmu i symbolizmu. Ludzkie ciała na obrazach Dudy-Gracza są często karykaturalnie zdeformowane. Artysta tworzył sztukę o publicystyczną, alegoryczną, podejmował tematykę roli człowieka w świecie, wszechobecnej pogodni za pieniądzem, bezkrytycznego przejmowania wzorców z kultury amerykańskiej, społecznej nietolerancji.

Duda-Gracz był także scenografem i pedagogiem. Dyplom zdobył na Wydziale Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Później pracował jako wykładowca w filii ASP w Katowicach. Zajęcia prowadził również w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Do końca życia pracował na stanowisku profesora na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

Specjalny cykl 313 prac poświęcił kompozytorowi Fryderykowi Chopinowi. Cykl o Chopinie Dudy-Gracza w multimedialnej formie, był jedną z atrakcji Światowej Wystawy EXPO 2005 w Japonii.

Wystawa prac Dudy-Gracza w Zamościu jest jednym z wydarzeń obchodzonego w tym toku 50-lecia istnienia Galerii Zamojskiej BWA. Jak podkreślił Tyburski, Galeria funkcjonuje w specyficznym miejscu - na przecięciu kultur Wschodu i Zachodu – i stara się pokazywać zjawiska artystyczne ważne dla tego regionu Europy i świata. Jest też miejscem integracji zamojskiego środowiska plastycznego.

Biuro Wystaw Artystycznych - Galeria Zamojska od wielu lat specjalizuje się w propagowaniu i pielęgnowaniu oryginalnej dziedziny sztuki - ilustracji artystycznej. Kolekcja ilustracji w BWA liczy ponad trzy tysiące egzemplarzy i należy do największych w Polsce.

Prace Jerzego Dudy-Gracza w BWA - Galerii Zamojskiej można będzie oglądać do 13 sierpnia. (PAP)

ren/aszw/

 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL