110 rysunków i akwarel Napoleona Ordy ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie jest od piątku prezentowanych w Narodowym Muzeum Sztuki Republiki Białorusi w Mińsku. To pierwsza tak duża prezentacja dzieł artysty poza Polską i pierwsza tak obszerna na Białorusi.
Ekspozycję przygotowano z racji przypadającej w 2017 roku 210. rocznicy urodzin Ordy - kompozytora, pianisty, rzeźbiarza, malarza i autora podręczników.
W historii sztuki Napoleon Orda zapisał się jako autor pejzaży architektonicznych. Podczas podróży po Europie (m.in. po Francji, Nadrenii, Hiszpanii i Portugalii, a potem po Wołyniu, Podolu, Wielkim Księstwie Poznańskim, Prusach Zachodnich, Galicji oraz terenach dzisiejszej Litwy i Białorusi) przy każdej okazji szkicował widoki miast, pałaców, folwarków, uwieczniał architekturę sakralną, malownicze ruiny i obiekty przemysłowe. Wybierał miejsca nie tylko ze względu na ich atmosferę i piękno, ale ze względu na ich walory historyczne i patriotyczne.
260 prac Ordy zostało opublikowanych w "Albumie widoków historycznych Polski", wydanym w ośmiu seriach w latach 1873–1883.
Jak podkreśla Urszula Kozakowska-Zaucha, kurator wystawy ze strony Muzeum Narodowego w Krakowie, Orda zerwał z obowiązującym wcześniej kanonem piękna wymagającym upiększania. "Skoncentrował się na malarskiej prawdzie i nie pomijał żadnych szpecących architekturę detali. W przemyślany sposób podchodził do kolorystyki, starając się uchwycić barwy charakterystyczne dla danego miejsca" – podkreśliła.
Na wystawę w Mińsku wybrano rysunki i akwarele przedstawiające miejsca ważne ze względów historycznych i uczuciowych zarówno dla Białorusinów, jak i Polaków.
Muzeum Narodowe w Krakowie posiada największy zbiór prac artysty – 1 tys. 27 rysunków, które w większości ofiarowała do zbiorów Konstancja Skirmunttówna, działaczka społeczno-polityczna, historyczka oraz publicystka znana pod pseudonimem Futurus.
Wystawa "Napoleon Orda. Ilustrowana encyklopedia kraju" w Narodowym Muzeum Sztuki w Mińsku potrwa do 3 grudnia.
Ekspozycja została zorganizowana przez Muzeum Narodowe w Krakowie, Narodowe Muzeum Sztuki Republiki Białoruś i Fundację Dziedzictwa Kulturowego we współpracy z Instytutem Polskim w Mińsku.(PAP)
wos/ itm/