
Wystawa malarstwa prezentowanego z wykorzystaniem światła ultrafioletowego oraz specjalnie dobranego dźwięku zostanie otwarta w środę w Łodzi. W swojej siedzibie pokaże je fundacja Lux Pro Monumentis, promująca światło jako środek artystycznego wyrazu.
Jak podkreślają twórcy wystawy "Control Fluo Session" - Kacper Zagdan, Jakub Błażewski oraz Jonasz Koperkiewicz, którzy są studentami i doktorantami łódzkiej ASP - celem ich działań artystycznych jest "stworzenie niesamowitej onirycznej atosfery, miejsca osadzonego pomiędzy snem a jawą, tym co namacalne i ulotne, gdzieś poza czasem i w zreformowanej przestrzeni, angażującej odbiorców i wywołującej intensywne wrażenia".
Motyw przewodni prezentowanych obrazów to improwizowana abstrakcja. Poprzez odpowiednią aranżację przestrzeni wystawienniczej, zastosowanie światła ultrafioletowego oraz dźwięku artyści dążą do stworzenia odrealnionego, abstrakcyjnego świata, który współgra z ich pracami.
W intencji twórców, widz wchodząc w interakcję z konkretnym fragmentem ekspozycji będzie zbliżał się do źródła dźwięku - każda z trzech części wystawy będzie miała "ścieżkę dźwiękową" - i w ten sposób zostanie wchłonięty przez świat wykreowany przez twórczą energię artysty, który go zaaranżował.
Natomiast oddalając się, zwiedzający trafi na strefę, gdzie wszystkie trzy źródła dźwięku będą się spotykały i tworzyły abstrakcyjny utwór.
Wystawa odbywa się we wnętrzach fundacji Lux Pro Monumentis, która od kilku lat organizuje w Łodzi Festiwal Kinetycznej Sztuki Światła. Fundacja wykorzystuje w swoich działaniach medium światła, m.in. prezentując unikatowe iluminacje architektoniczne, instalacje świetlne, projekcje typu 3D mapping, oraz wielkoformatowe projekcje video. (PAP)
agm/ par/