Polska po 1989 roku

11.11.2016

Ambasador RP złożył kwiaty w Smoleńsku i Katyniu

Ambasador RP w Rosji Włodzimierz Marciniak złożył w piątek, w Święto Niepodległości, kwiaty na polskim cmentarzu wojennym w Katyniu oraz w miejscu katastrofy polskiego samolotu prezydenckiego w Smoleńsku. Spotkał się również ze smoleńską Polonią.

Jak powiedział PAP ambasador, w Katyniu spotkał się z dyrektorem zespołu memorialnego Władimirem Tieslinem, który oprowadził go po miejscach pochówków na terenie zespołu i po stałej ekspozycji.

Na polskim cmentarzu wojennym w Katyniu spoczywają ofiary zbrodni katyńskiej - 4421 oficerów i podchorążych Wojska Polskiego, jeńców obozu NKWD w Kozielsku. W znajdującej się obok polskiego cmentarza rosyjskiej części zespołu memorialnego pochowane są ofiary NKWD z lat 30., których dokładna liczba nie jest znana. Historycy szacują, że jest to około 8-10 tys. ludzi.

Podczas piątkowych uroczystości na terenie zespołu memorialnego pod krzyżami katolickim i prawosławnym złożono kwiaty, a modlitwę odmówił proboszcz parafii katolickiej w Smoleńsku o. Ptolemeusz Kuczmik.

W Smoleńsku najważniejszym elementem obchodów Święta Niepodległości była msza za Ojczyznę. Z proboszczem smoleńskiej parafii ambasador rozmawiał o problemach związanych z odzyskaniem budynku kościoła.

Obecnie msze w parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny są odprawiane w niewielkiej kaplicy obok dużego zamkniętego kościoła. W roku 1952 został on przeznaczony na archiwa obwodowe. W ostatnich latach uzależniano odzyskanie go przez parafię od terminu oddania do użytku nowego archiwum.

Wieczorem w piątek odbyło się spotkanie z przedstawicielami społeczności polskiej - Polonią i pracującymi w Smoleńsku nauczycielami języka polskiego. W trakcie spotkania - które, jak podkreślił ambasador, miało charakter rodzinny - przedstawiciele Polonii opowiadali o różnych formach swojej działalności.

Ambasador spotkał się w Smoleńsku z gubernatorem obwodu Aleksiejem Ostrowskim i jego współpracownikami. "Mówiłem o potrzebie odrestaurowania bądź otoczenia opieką cmentarza położonego w pobliżu kościoła katolickiego" - powiedział dyplomata. Rozmawiano również o miejscu obwodu smoleńskiego w kontaktach i współpracy polsko-rosyjskiej, w tym o przyciągnięciu inwestycji polskich do tego regionu, a także o współpracy i wymianie w sferze humanitarnej, naukowej i o wymianie młodzieży.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ ro/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL