Ambasador RP w Rosji Włodzimierz Marciniak złożył w piątek, w Święto Niepodległości, kwiaty na polskim cmentarzu wojennym w Katyniu oraz w miejscu katastrofy polskiego samolotu prezydenckiego w Smoleńsku. Spotkał się również ze smoleńską Polonią.
Jak powiedział PAP ambasador, w Katyniu spotkał się z dyrektorem zespołu memorialnego Władimirem Tieslinem, który oprowadził go po miejscach pochówków na terenie zespołu i po stałej ekspozycji.
Na polskim cmentarzu wojennym w Katyniu spoczywają ofiary zbrodni katyńskiej - 4421 oficerów i podchorążych Wojska Polskiego, jeńców obozu NKWD w Kozielsku. W znajdującej się obok polskiego cmentarza rosyjskiej części zespołu memorialnego pochowane są ofiary NKWD z lat 30., których dokładna liczba nie jest znana. Historycy szacują, że jest to około 8-10 tys. ludzi.
Podczas piątkowych uroczystości na terenie zespołu memorialnego pod krzyżami katolickim i prawosławnym złożono kwiaty, a modlitwę odmówił proboszcz parafii katolickiej w Smoleńsku o. Ptolemeusz Kuczmik.
W Smoleńsku najważniejszym elementem obchodów Święta Niepodległości była msza za Ojczyznę. Z proboszczem smoleńskiej parafii ambasador rozmawiał o problemach związanych z odzyskaniem budynku kościoła.
Obecnie msze w parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny są odprawiane w niewielkiej kaplicy obok dużego zamkniętego kościoła. W roku 1952 został on przeznaczony na archiwa obwodowe. W ostatnich latach uzależniano odzyskanie go przez parafię od terminu oddania do użytku nowego archiwum.
Wieczorem w piątek odbyło się spotkanie z przedstawicielami społeczności polskiej - Polonią i pracującymi w Smoleńsku nauczycielami języka polskiego. W trakcie spotkania - które, jak podkreślił ambasador, miało charakter rodzinny - przedstawiciele Polonii opowiadali o różnych formach swojej działalności.
Ambasador spotkał się w Smoleńsku z gubernatorem obwodu Aleksiejem Ostrowskim i jego współpracownikami. "Mówiłem o potrzebie odrestaurowania bądź otoczenia opieką cmentarza położonego w pobliżu kościoła katolickiego" - powiedział dyplomata. Rozmawiano również o miejscu obwodu smoleńskiego w kontaktach i współpracy polsko-rosyjskiej, w tym o przyciągnięciu inwestycji polskich do tego regionu, a także o współpracy i wymianie w sferze humanitarnej, naukowej i o wymianie młodzieży.
Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)
awl/ ro/