Sport w PRL

15.01.2017

Mistrz olimpijski w boksie Jan Szczepański nie żyje

Jan Szczepański. Fot. PAP/B. Zborowski Jan Szczepański. Fot. PAP/B. Zborowski

W niedzielę po długiej chorobie zmarł mistrz olimpijski z Monachium w boksie w wadze lekkiej, mistrz Europy, wielokrotny mistrz Polski Jan Szczepański. Miał 77 lat.

Urodził się 20 listopada 1939 w Małeczu w pobliżu Tomaszowa Mazowieckiego. Był zawodowym podoficerem (starszy chorąży) Ludowego Wojska Polskiego.

Treningi i karierę sportową rozpoczął w Pogoni Zduńska Wola. Później reprezentował barwy KS Pilica Tomaszów Mazowiecki (1956-1959) i Legii Warszawa (1959-1975).

W 1971 roku w Madrycie zdobył w wadze lekkiej tytuł mistrza Europy, rok później stanął na najwyższym podium igrzysk olimpijskich w Monachium. W dorobku miał także kilka tytułów mistrza Polski, wywalczonych indywidualnie i w drużynie z Legią Warszawa.

W sumie stoczył 290 walk, z czego 251 wygrał, 15 zremisował i 24 przegrał.

Po zakończeniu kariery sportowej trenował m.in. bokserów Polonii Warszawa oraz KSZO Ostrowiec Świętokrzyski.

Po zakończeniu kariery wystąpił w filmach Marka Piwowskiego "Przepraszam, czy tu biją" i "Uprowadzenie Agaty" oraz w filmie krótkometrażowym Piotra Andrejewa "Za ciosem". Zagrał także główną rolę w filmie "Powrót" Filipa Bajona. (PAP)

wha/ sab/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL