Stalinizm

09.09.2017

Opolskie: Obchody rocznicowe mordu na żołnierzach NSZ

W Starym Grodkowie, gdzie znaleziono szczątki zamordowanych przez komunistów żołnierzy NSZ z oddziału Henryka Flamego "Bartka", w sobotę odbyły się uroczystości upamiętniające 71. rocznicę zbrodni.

Według ustaleń historyków, w okolice Barut i Starego Grodkowa żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych z VII Okręgu Śląskiego dowodzonego przez kpt. Henryka Flamego zostali zwabieni przez prowokatorów komunistycznego Urzędu Bezpieczeństwa. Żołnierze antykomunistycznego podziemia byli przekonani, że zostaną przerzuceni do Czechosłowacji, a stamtąd do któregoś z państw bloku zachodniego.

Do opolskiego, w trzech grupach, przyjechało blisko dwustu żołnierzy NSZ. Wszyscy wpadli w pułapki UB i żołnierzy sowieckich. Jedną z grup zakwaterowano w zaminowanym wcześniej budynku. Gdy żołnierze zasnęli po spożyciu alkoholu zaprawionego środkami nasennymi, budynek wysadzono w powietrze. Rannych dobito. Wszystkich pochowano w bezimiennych mogiłach. Akcja UB w okolicy Starego Grodkowa i Barut była prowadzona w całkowitej tajemnicy.

Dopiero w ubiegłym roku na terenie byłego lotniska w Starym Grodkowie pracownicy IPN pod kierownictwem prof. Krzysztofa Szwagrzyka natrafili na ukryte szczątki kilkudziesięciu osób. Znalezione przy nich przedmioty świadczą, że mogli to być żołnierze NSZ z oddziału "Bartka". Sobotnie uroczystości odbywają się pod patronatem Prezydenta RP. Po mszy polowej uczestnicy uroczystości przemaszerowali na Polanę Śmierci, gdzie złożono kwiaty i odczytano Apel Poległych w asyście kompanii honorowej WP.

"Komunistom nie wystarczyła fizyczna likwidacja żołnierzy wyklętych. Chcieli zatrzeć wszystkie ślady swojego mordu. Dzisiejsza uroczystość dowodzi, że ich plany nie został w pełni zrealizowany. Pamiętamy o żołnierzach niezłomnych, którzy ceną krwi zapłacili za swoje przekonania. Nie udało im się także zniszczyć ich dobrego imienia i celu, dla którego walczyli - niepodległej i demokratycznej Polski" - powiedział pełnomocnik wojewody Ryszard Szram.

Marek Szczepanik (PAP)

masz/ js/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL