Inne

21.03.2013 aktualizacja 14.07.2016

Zmarł ostatni uczestnik wyprawy, która zdobyła Mount Everest w 1953 r.

Mount Everest. Fot. PAP/EPA Mount Everest. Fot. PAP/EPA

Zmarł George Lowe uczestnik wyprawy, która w maju 1953 roku jako pierwsza zdobyła najwyższą górę świata Mount Everest. Był ostatnim żyjącym alpinistą historycznej ekspedycji. Nowozelandczyk miał 89 lat. Odszedł w domu opieki w Ripley w środkowej Anglii. Lowe miał największy udział w założeniu 28 maja 1953 r. ostatniego obozu, tysiąc metrów poniżej wierzchołka, z którego wyruszył decydujący atak. Dzień później na szczycie (8850 m) stanęli Nowozelandczyk Edmund Hillary i Szerpa Tenzing Norgay.

To właśnie do Lowe'a Hillary wypowiedział pamiętne słowa po zejściu do bazy: "Wiesz George, załatwiliśmy drania" - co usłyszał, dzięki relacji BBC, cały świat.

Hillary zmarł w 2008 roku w wieku 88 lat, a Szerpa Norgay w 1986, mając 72 lata.

Lowe zrealizował film o wyprawie na najwyższą górę świata "The Conquest of Everest" oraz inny dokument o ekspedycji na Antarktydę z udziałem Hillary'ego, który w styczniu 1958 poprowadził pierwszą od 1912 roku ekspedycję na Biegun Południowy.

W maju, w 60. rocznicę zdobycia Everestu, ma się ukazać pamiętnik Lowe'a opisujący pionierską wyprawę. (PAP)

olga/ cegl/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL