Europa i świat po 1989 roku

20.03.2017

W Kijowie promowano kandydaturę Łodzi na gospodarza Expo 2022

W Kijowie promowano w poniedziałek kandydaturę Łodzi na gospodarza Expo 2022, zachęcając władze Ukrainy do poparcia Polski w tej sprawie. O prawo do organizacji tej wystawy ubiegają się trzy miasta.

Pierwsze rozmowy, które polska delegacja przeprowadziła w ukraińskim MSZ, pozwalają sądzić, że Kijów odnosi się do kandydatury Łodzi pozytywnie – ocenił w rozmowie z polskimi dziennikarzami wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Paweł Lewandowski.

„Zadeklarowano bardzo pozytywny stosunek do polskiej kandydatury i odnieśliśmy wrażenie, że uzyskamy poparcie Ukrainy” – powiedział.

Jak podkreślił, stosunki między Kijowem i Warszawą są dziś bardzo silne, Polska prowadzi szereg programów pomocowych dla Ukrainy i rośnie wymiana studencka. „Stale zacieśniamy nasze relacje i myślę, że Ukraina poprze nas w naszych staraniach” – podkreślił.

Podobną opinię wyraził wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski. „Łódź jest miastem rozpoznawalnym i chętnie odwiedzanym. Podczas rozmów (w Kijowie - PAP) czuliśmy sympatię nie tylko wobec Polski, ale również wobec naszego miasta. Ucieszyliśmy się, kiedy usłyszeliśmy (ze strony przedstawicieli Ukrainy - PAP) komunikat zapowiadający poparcie, i trzeba mieć trochę pokory, ale dziś widziałem i słyszałem wyłącznie pozytywne oceny tej kandydatury” – zaznaczył.

Tematem wystawy, którą Łódź zgłosiła wraz ze swoją kandydaturą na Expo 2022, ma być rewitalizacja obszarów miejskich. „Temat rewitalizacji jest ważny dla wszystkich ludzi na świecie, bo niebawem ponad połowa ludzkości będzie mieszkać w miastach, więc jest to problem rozumiany bardzo szeroko, nie tylko jako odbudowa miast czy inwestycje w infrastrukturę, ale w ogóle w człowieka. Mam nadzieję, że Ukraińcy to rozumieją i będziemy mogli liczyć na ich głos” – powiedział Piątkowski.

Prócz Polski o prawo do organizacji Expo 2022 walczą Stany Zjednoczone i Argentyna. Tę ostatnią Lewandowski nazwał najpoważniejszym kontrkandydatem ze względu na poparcie wśród krajów zbliżonych językowo i kulturowo w Ameryce Południowej i Środkowej oraz w Europie.

Lewandowski poinformował także, że we wtorek polska delegacja będzie promowała kandydaturę Łodzi w stolicy Białorusi, Mińsku.

Wszyscy kandydaci przedstawią swoje projekty w czerwcu 2017 r. na forum Zgromadzenia Generalnego Biura Wystaw Światowych, natomiast w listopadzie odbędzie się głosowanie z udziałem 169 członków tej międzynarodowej organizacji, które zdecyduje, kto otrzyma prawo do organizacji Expo 2022.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ jhp/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL