Kultura i sztuka po 1989 roku

11.01.2017

Jubileusz 80-lecia Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach

Uroczystościami akademickimi, koncertem z udziałem 200 wykonawców i jubileuszowym balem – tak Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach świętuje swe 80. urodziny. Ta jedna z najstarszych i największych uczelni w regionie kształci obecnie 11 tys. studentów. W środę przypada 80. rocznica inauguracji pierwszego roku akademickiego na tej uczelni.

"80 lat temu rozpoczęła się historia naszej Almae Matris. Uczelnia kształci kadry dla Rzeczpospolitej, wnosimy wkład w rozwój nauki. Naszą największą chlubą są absolwenci – ok. 80 tys. w okresie istnienia. Dziś jednak możemy i powinniśmy wspomnieć nie tylko dziesiątki tysięcy studentów i absolwentów, ale też pracowników związanych z uczelnią. Jesteśmy depozytariuszami dorobku naszych poprzedników. Napawa to dumą, ale skłania też do pokory" - mówił podczas uroczystości rektor dr hab. Robert Tomanek, prof. UE.

Podkreślił, że jubileusz, poza wspomnieniami, służy też wybieganiu myślą w przód. "Pomimo obaw związanych ze zmianami organizacji i finansowania szkolnictwa wyższego i nauki - mając świadomość jak trudne będą działania dostosowawcze - z optymizmem jednak patrzę w przyszłość" - dodał.

Kończąc swe przemówienie, rektor zwrócił się do całej społeczności akademickiej apelując: "I pamiętajmy, otrzymaliśmy depozyt - naszą Almae Matris. Naszym obowiązkiem i wielkim wyzwaniem jest, żeby tę wartość pomnażać, tak abyśmy zasłużyli na szacunek tych, którzy przyjdą po nas".

Podczas uroczystości odbyły się m.in. promocje doktorskie i habilitacyjne, nadano tytuły profesorów honorowych uczelni, a także wręczono odznaczenia państwowe, listy gratulacyjne dla studentów oraz nagrody w uczelnianym plebiscycie na najlepszych prowadzących.

Jubileuszowe świętowanie zwieńczy wieczorny koncert w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, podczas którego zabrzmi "Carmina Burana" Carla Orffa w wykonaniu 200 osób, m.in. członków uczelnianego chóru. Koncert poprowadzi dyrektor Filharmonii Śląskiej prof. Mirosław Jacek Błaszczyk.

W ramach obchodów zaplanowano też jubileuszowy bal (28 stycznia), plenerową wystawę poświęconą miejscu uczelni w historii Katowic (wiosną br.) oraz jubileuszowy zjazd absolwentów (jesienią).

Uniwersytet zaprosił ponadto osoby z nim związane do zabawy "My UE Story – pokaż nam swoją historię". Polega ona na opowiedzeniu za pomocą zdjęć wspomnień związanych ze studiowaniem na tej uczelni. Efekty można oglądać w internecie.

Nieoficjalnie obchody jubileuszu 80-lecia uczelni rozpoczęto już w marcu 2016 r., gdy podczas uroczystej sesji naukowej uczczono 150. rocznicę urodzin Karola Adamieckiego. Oficjalnie rok jubileuszowy zainaugurowano wraz z rozpoczęciem roku akademickiego 2016/2017.

Jubileusz objęty jest patronatem honorowym m.in. ministra nauki i szkolnictwa wyższego.

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach jest jedną z pięciu publicznych uczelni ekonomicznych w kraju oraz największą i najstarszą uczelnią ekonomiczną w regionie. W swej dotychczasowej historii uczelnia wykształciła ok. 80 tys. absolwentów.

Uczelnia powstała 3 grudnia 1936 r. jako prywatne Wyższe Studium Nauk Społeczno-Gospodarczych. Za początkową datę działalności szkoły uważa się jednak 11 stycznia 1937 r., kiedy odbyła się inauguracja pierwszego roku akademickiego. Studia na jedynym wówczas Wydziale Organizacji Przemysłowej rozpoczęło kilkadziesiąt osób.

W kolejnych dekadach uczelnia rozwijała się m.in. poszerzając systematycznie swą ofertę edukacyjną i otwierając kolejne jednostki organizacyjne. Od 1974 r. uczelnia działała jako Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego, a od 2010 r. do teraz - jako Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.

Dziś uczelnia składa się z pięciu wydziałów: Zarządzania, Ekonomii, Finansów i Ubezpieczeń, Informatyki i Komunikacji oraz Biznesu, Finansów i Administracji. Łącznie na tych wydziałach z siedzibami w Katowicach i Rybniku kształci się ok. 11 tys. studentów. Uniwersytet od lat prowadzi też działania skierowane do dzieci, młodzieży i seniorów. (PAP)

akp/ agt/

 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL