Gratka dla pasjonatów podróży i historii. Narodowe Archiwum Cyfrowe udostępniło ponad 150 zdjęć z podróży Kazimierza Nowaka przez Afrykę. Można je oglądać online na www.nac.gov.pl
Do serwisu Zbiory NAC online trafiło ponad 150 zdjęć wykonanych podczas samotnej podróży Kazimierza Nowaka przez kontynent afrykański.
Podróżnik dwukrotnie przemierzył Afrykę w latach 1931-1936, jadąc konno i na rowerze, płynąc łodzią, idąc z karawaną. Zdjęcia udostępnione przez NAC ukazują różne etapy wędrówki na południe (m. in. przez Kongo Belgijskie, Rodezję Południową) oraz ze szlaku północnego (m. in. przez Francuską Afrykę Równikową, Angolę, czy Algierię Francuską). Podczas podróży przez tereny Tuaregów, Buszmenów, Burów i innych rdzennych mieszkańców kontynentu afrykańskiego Kazimierz Nowak pozostawał blisko autochtonicznej ludności, dokładnie poznawał lokalne zwyczaje i dialekty. Dlatego wśród fotografii użytkownicy znajdą różnorodne ujęcia Kazimierza Nowaka wśród afrykańskich wiosek i plemion, np. zamieszkujących opuszczone groby w Cyrenajce, albo w łódce „Maryś” wraz z tubylcami z Konga Belgijskiego. Zbiór fotografii dopełniają interesujące zdjęcia miejscowej fauny i flory, a także rewelacyjne krajobrazy.
Podróżnik dwukrotnie przemierzył Afrykę w latach 1931-1936, jadąc konno i na rowerze, płynąc łodzią, idąc z karawaną. Zdjęcia udostępnione przez NAC ukazują różne etapy wędrówki na południe (m. in. przez Kongo Belgijskie, Rodezję Południową) oraz ze szlaku północnego (m. in. przez Francuską Afrykę Równikową, Angolę, czy Algierię Francuską).
Na odbitkach zachowały się także odręczne zapiski Nowaka. Zdjęcia wraz z napisanymi na gorąco reportażami były przesyłane do żony podróżnika, która następnie przekazywała je do „Ilustrowanego Kuriera Codziennego”, „Światowida” i „Na Szerokim Świecie”.
Teksty i zdjęcia Nowaka stanowią dzś klasykę polskiego reportażu. Stały się popularne dzięki licznym wydaniom książki „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd. Listy z podróży do Afryki 1931-1936” (wyd. Sorus) oraz licznym wystawom czy sztafecie podróżników podążających na rowerach szlakiem wytyczonym przez Nowaka.
Fotografie wchodzą w skład dużej kolekcji zdjęć z koncernu Ilustrowanego Kuriera Codziennego. Można wśród z nich znaleźć ciekawe fotografie związane z polityką, modą, sportem, kulturą, życiem codziennym i innymi aspektami życia w II RP.
Narodowe Archiwum Cyfrowe gromadzi ponad 15 milionów zdjęć, które są regularnie opracowywane, digitalizowane i udostępniane online. Ponadto świadczy usługi z zakresu digitalizacji, technologii IT i budowania systemów informatycznych dla innych archiwów. Zachęcamy do samodzielnego przeglądania fotografii na www.nac.gov.pl (NAC)