Kultura i sztuka po 1989 roku

13.01.2016 aktualizacja 19.07.2016

Białoruski resort kultury nie wystąpi o wyróżnienie dla Aleksijewicz

Białoruskie ministerstwo kultury nie zamierza na razie występować z inicjatywą przyznania tytułu zasłużonego działacza kultury Białorusi laureatce literackiej Nagrody Nobla Swietłanie Aleksijewicz – poinformował w środę wiceminister kultury Wasil Czernik.

„Na razie nie występujemy z taką inicjatywą wobec Swietłany Aleksijewicz. Jeśli będzie odpowiedni wniosek ze strony Związku Pisarzy Białorusi, to ministerstwo kultury je rozpatrzy” – oświadczył Czernik na konferencji prasowej w Mińsku.

Tytuł zasłużonego działacza kultury przyznaje prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka.

Aleksijewicz otrzymała w zeszłym roku Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za "polifoniczne pisarstwo, pomnik cierpienia i odwagi w naszych czasach". Jej utwory opowiadają o dziedzictwie Związku Radzieckiego, m.in. o katastrofie w Czarnobylu ("Czarnobylska modlitwa", 1997), radzieckiej interwencji w Afganistanie ("Cynkowi chłopcy", 1985) i wojennych losach dzieci ("Ostatni świadkowie", 1985). Pisarka znana jest z niepowtarzalnego stylu - tworzy opowieść z setek wywiadów. Jej książki zostały przetłumaczone na 22 języki i stały się kanwą licznych spektakli teatralnych oraz scenariuszy filmowych.

Aleksijewicz, która ostro krytykuje obecne władze białoruskie, została oskarżona przez prezydenta Łukaszenkę o "wylanie wiadra pomyj na swój kraj". Ceremonia wręczenia Nagrody Nobla 10 grudnia nie była transmitowana przez białoruskie media państwowe.

Z Mińska Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ akl/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL