Kultura i sztuka po 1989 roku

14.09.2017

Kwartet jazzowy z krajów V4 wystąpił w Budapeszcie

Kwartet młodych muzyków jazzowych z państw Grupy Wyszehradzkiej wystąpił w środę z koncertem w klubie jazzowym Opus w Budapeszcie. Inicjatorem było MSZ Węgier, które pełnią obecnie przewodnictwo w V4.

Kwartet, stworzony przez węgierskiego perkusistę Andrasa Desa, wykonał utwory czterech tworzących go muzyków, w tym polskiego gitarzysty Szymona Miki.

Założyciel zespołu powiedział PAP, że zaczął kompletować zespół pół roku temu. „Bardzo mi się spodobał ten pomysł, bo spotkania z zagranicznymi muzykami i współpraca z nimi to zawsze ekscytujące przeżycie, zwłaszcza w jazzie, gdzie wszystko zależy od komunikacji” – zaznaczył.

Jak powiedział, znał osobiście tylko czeskiego basistę Tomasza Liszkę, którego gra bardzo mu się podoba. Szymona Mikę usłyszał na nagraniu i spodobało mu się nie tylko to, jak gra, ale też jego kompozycje. Właśnie utwór polskiego gitarzysty „Black Sesame” otworzył środowy koncert. Słowackiego trębacza Oskara Toeroeka polecił zaś Desowi basista.

„Moim zdaniem wszyscy czujemy się dobrze w tym zespole i jest między nami muzyczna harmonia” – podkreślił Des.

Mika uznał w rozmowie z PAP ideę stworzenia „kwartetu wyszehradzkiego” za bardzo ciekawy pomysł – „nie z politycznego punktu widzenia, tylko dlatego, że jesteśmy z różnych stron, że każdy z nas ma inną historię muzyczną i inne inspiracje a spotykamy się i próbujemy coś z tego stworzyć”.

Zestaw kompozycji uznał za „demokratyczny”, gdyż każdy z muzyków przyniósł jakieś swoje utwory. „Super nam się gra” – podkreślił.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ jm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL