Przyjaciele i miłośnicy talentu Romana Wilhelmiego uczczą w piątek w Poznaniu pamięć aktora. Symboliczne spotkanie przed pomnikiem artysty będzie zwieńczeniem trwających od czerwca wydarzeń poświęconych Wilhelmiemu.
W rocznicę śmierci artysty 3 listopada miłośnicy jego talentu spotkają się przed pomnikiem upamiętniającym Wilhelmiego. Zebrani będą mieli okazję nie tylko go wspominać, ale i posłuchać anegdot z życia aktora, znanego z ról w kultowych polskich serialach jak "Kariera Nikodema Dyzmy" w reż. Jana Rybkowskiego czy "Alternatywy 4" Stanisława Barei.
Po spotkaniu przy pomniku aktora, uczestnicy wydarzenia będą mogli zobaczyć spektakl muzyczny w Scenie na Piętrze. W koncercie "Pamięci Edith Piaf" wystąpi aktorka Teatru Nowego w Poznaniu, Teatru Muzycznego w Warszawie i Teatru STU w Krakowie Bożena Krzyżanowska oraz jeden z najwybitniejszych akordeonistów i jedyny instrumentalista w Polsce grający na bandoneonie diatonicznym Wiesław Prządka.
Piątkowa uroczystość będzie zwieńczeniem trwających od czerwca X Dni Romana Wilhelmiego, w trakcie których odbywały się m.in. pokazy filmowe, spektakle i koncerty.
Roman Wilhelmi urodził się 6 czerwca 1936 roku w Poznaniu. W mieście do dziś mieszka rodzina aktora. Wilhelmi był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie; przez blisko 30 lat pracował w Teatrze Ateneum. Do 1986 roku wziął tam udział w przeszło 50 spektaklach. Następnie przeniósł się do warszawskiego Teatru Nowego, z którym pozostał związany aż do śmierci.
Wśród najwybitniejszych kreacji filmowych i teatralnych Wilhelmiego wymieniane są m.in. rola McMurphy'ego w spektaklu "Lot nad kukułczym gniazdem" w reż. Zygmunta Huebnera, Dyzmy w serialu "Kariera Nikodema Dyzmy" w reż. Jana Rybkowskiego, Stanisława Anioła w serialu "Alternatywy 4" w reż. Stanisława Barei oraz Fryderyka Haendla w spektaklu Teatru Telewizji "Kolacja na cztery ręce" Paula Barza w reż. Kazimierza Kutza.
Zagrał też m.in. w serialu "Czterej pancerni i pies" Konrada Nałęckiego, "Zaklętych rewirach" Janusza Majewskiego, "Dziejach grzechu" Waleriana Borowczyka, "Arii dla atlety" Filipa Bajona i "Ćmie" Tomasza Zygadły.
Dni Romana Wilhelmiego odbywają się w Poznaniu od 2008 roku. W trakcie ich pierwszej edycji, na budynku teatru Scena na Piętrze odsłonięto tablicę pamiątkową "Roman Wilhelmi, wybitny aktor, obywatel miasta Poznania". Nieopodal siedziby Sceny na Pietrze znajduje się także pomnik Wilhelmiego.
Aktor zmarł 3 listopada 1991 roku w Warszawie. Został pochowany na warszawskim Cmentarzu Wilanowskim. (PAP)
autor: Anna Jowsa
edytor: Agata Zbieg
ajw/ agz/