Kultura i sztuka 1945-1989

31.10.2017 aktualizacja 01.11.2017

Miłośnicy talentu Romana Wilhelmiego uczczą w Poznaniu pamięć aktora

Pomnik aktora Romana Wilhelmiego w Poznaniu. Fot. PAP/Ł. Ogrodowczyk Pomnik aktora Romana Wilhelmiego w Poznaniu. Fot. PAP/Ł. Ogrodowczyk

Przyjaciele i miłośnicy talentu Romana Wilhelmiego uczczą w piątek w Poznaniu pamięć aktora. Symboliczne spotkanie przed pomnikiem artysty będzie zwieńczeniem trwających od czerwca wydarzeń poświęconych Wilhelmiemu.

W rocznicę śmierci artysty 3 listopada miłośnicy jego talentu spotkają się przed pomnikiem upamiętniającym Wilhelmiego. Zebrani będą mieli okazję nie tylko go wspominać, ale i posłuchać anegdot z życia aktora, znanego z ról w kultowych polskich serialach jak "Kariera Nikodema Dyzmy" w reż. Jana Rybkowskiego czy "Alternatywy 4" Stanisława Barei.

Po spotkaniu przy pomniku aktora, uczestnicy wydarzenia będą mogli zobaczyć spektakl muzyczny w Scenie na Piętrze. W koncercie "Pamięci Edith Piaf" wystąpi aktorka Teatru Nowego w Poznaniu, Teatru Muzycznego w Warszawie i Teatru STU w Krakowie Bożena Krzyżanowska oraz jeden z najwybitniejszych akordeonistów i jedyny instrumentalista w Polsce grający na bandoneonie diatonicznym Wiesław Prządka.

Piątkowa uroczystość będzie zwieńczeniem trwających od czerwca X Dni Romana Wilhelmiego, w trakcie których odbywały się m.in. pokazy filmowe, spektakle i koncerty.

Roman Wilhelmi urodził się 6 czerwca 1936 roku w Poznaniu. W mieście do dziś mieszka rodzina aktora. Wilhelmi był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie; przez blisko 30 lat pracował w Teatrze Ateneum. Do 1986 roku wziął tam udział w przeszło 50 spektaklach. Następnie przeniósł się do warszawskiego Teatru Nowego, z którym pozostał związany aż do śmierci.

Wśród najwybitniejszych kreacji filmowych i teatralnych Wilhelmiego wymieniane są m.in. rola McMurphy'ego w spektaklu "Lot nad kukułczym gniazdem" w reż. Zygmunta Huebnera, Dyzmy w serialu "Kariera Nikodema Dyzmy" w reż. Jana Rybkowskiego, Stanisława Anioła w serialu "Alternatywy 4" w reż. Stanisława Barei oraz Fryderyka Haendla w spektaklu Teatru Telewizji "Kolacja na cztery ręce" Paula Barza w reż. Kazimierza Kutza.

Zagrał też m.in. w serialu "Czterej pancerni i pies" Konrada Nałęckiego, "Zaklętych rewirach" Janusza Majewskiego, "Dziejach grzechu" Waleriana Borowczyka, "Arii dla atlety" Filipa Bajona i "Ćmie" Tomasza Zygadły.

Dni Romana Wilhelmiego odbywają się w Poznaniu od 2008 roku. W trakcie ich pierwszej edycji, na budynku teatru Scena na Piętrze odsłonięto tablicę pamiątkową "Roman Wilhelmi, wybitny aktor, obywatel miasta Poznania". Nieopodal siedziby Sceny na Pietrze znajduje się także pomnik Wilhelmiego.

Aktor zmarł 3 listopada 1991 roku w Warszawie. Został pochowany na warszawskim Cmentarzu Wilanowskim. (PAP)

autor: Anna Jowsa

edytor: Agata Zbieg

ajw/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL