Kultura i sztuka po 1989 roku

20.08.2017 aktualizacja 21.08.2017

P. Gliński: potrzebujemy bibliotek, by mieć bardziej wykształconych obywateli

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podczas otwarcia Światowego Kongresu Bibliotek 2017 we Wrocławiu. Fot. PAP/A. Koźmiński Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podczas otwarcia Światowego Kongresu Bibliotek 2017 we Wrocławiu. Fot. PAP/A. Koźmiński

Potrzebujemy bibliotek, by mieć bardziej wykształconych obywateli, którzy będą umieli dzięki temu bardziej niezależnie myśleć – powiedział wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podczas otwarcia w niedzielę we Wrocławiu Światowego Kongresu Bibliotek i Informacji.

W niedzielę we Wrocławiu w Hali Stulecia oficjalnie otwarto Światowy Kongres Bibliotek i Informacji Międzynarodowej Federacji Bibliotekarskich Stowarzyszeń i Instytucji (International Federation of Library Associations and Institutions, IFLA).

Uczestniczy w nim 3,1 tys. delegatów ze 120 krajów. Do piątku zaplanowano 247 sesji plenarnych, warsztatów, prezentacji, które poprowadzi ponad 100 specjalistów.

„Potrzebujemy bibliotek, by mieć bardziej wykształconych obywateli, którzy będą umieli dzięki temu bardziej niezależnie myśleć” – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, witając gości i gospodarzy kongresu.

Podkreślił, że w czasach tak szybkiego technologicznego rozwoju, szybkiego przepływu informacji w mediach i internecie „coraz trudniej jest odróżnić prawdę od fałszu”, dlatego tak ważna jest umiejętność niezależnego myślenia, a rośnie przy tym rola bibliotek i bibliotekarzy.

Minister powiedział, że jego resort wspiera rozwój czytelnictwa w Polsce oraz rozwój bibliotek i bibliotecznej infrastruktury, a te zadania zostały również ujęte w planie odpowiedzialnego rozwoju realizowanym przez rząd.

„Mam nadzieję, że społeczna solidarność oraz siła bibliotek to recepta na pokój oraz odpowiedzialną przyszłość” - podkreślił Gliński. Dodał, że stałe wsparcie finansowe na rozwój – szczególnie lokalnych bibliotek – zaplanowane jest już do 2030 r.

Odczytano list prezydenta Andrzeja Dudy skierowany do uczestników kongresu. Prezydent napisał m.in., że gromadzenie, przechowywanie, konserwacja, opracowywanie i udostępnianie księgozbiorów są fundamentalną i niezastąpioną formą pielęgnowania dziedzictwa kultury.

„Jestem przekonany, że we współczesnym świecie rola, jaką odgrywają wysiłki bibliotekarzy powinna być coraz lepiej rozumiana i ceniona. W społeczeństwie informacyjnym szczególnego znaczenia nabiera bowiem umiejętność docierania do rzetelnej, sprawdzonej wiedzy” - napisał Andrzej Duda.

Prezydent podziękował za to, że „środowisko bibliotekarzy jest przewodnikiem po wiedzy dla uczniów, dorosłych czytelników oraz nieocenioną pomocą dla naukowców”.

Roman Skiba (PAP)

ros/ je/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL