We wtorek w Nowym Sączu rozpocznie się III Kongres Kultury Regionów, którego tematem przewodnim będzie wchodzenie w nowe środowisko kulturowe i problem asymilacji i barier międzyludzkich.
„Osoba, która wchodzi w środowisko jakiejś małej ojczyzny, środowisko wiejskie, najczęściej hermetyczne, boryka się z szeregiem problemów. Taki +noworodak+ natknie się na barierę językową czy na nieznajomość obyczajowości, a bycie u siebie, bycie bezpiecznym następuje dopiero wtedy, kiedy człowiek zostaje zaakceptowany przez otoczenie” – powiedziała PAP Małgorzata Broda, dyrektorka Instytutu Europa Karpat przy Małopolskim Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu, koordynatorka programu Kongresu.
Wyjaśniła, że każdy przynajmniej raz w życiu wchodzi w nowe środowisko, na przykład przy zmianie pracy, zmienianie miejsca zamieszkania czy po zawarciu związku małżeńskiego. „Świat jest coraz bardziej mobilny i okazuje się, że jedną z barier międzyludzkich jest zderzenie kulturowe. Odpowiedział na problemy globalnej wioski może być dziedzictwo kulturowe małych ojczyzn, jej poznawanie i kreowanie” – mówiła Broda.
Podczas panelów będą prowadzone dyskusje jak to jest być nowym, innym, nawet będąc wychowanym w danym miejscu, ale trochę inaczej myślącym z inną wyobraźnią. Będzie też mowa o świadomości swojego dziedzictwa kulturowego i przekazywaniu go następnemu pokoleniu. Uczestnicy Kongresu będą także szukali odpowiedzi jak zachowywać się w stosunku do przybyszów, których będzie coraz więcej.
Jeden z paneli będzie poświęcony więzom języka, mowy czy gwary. Jak przekonują organizatorzy, bariera języka może być bardzo krępująca, bo człowiek który wchodzi w nowe środowisko, nieznający dostatecznie niuansów języka lokalnego cały czas będzie czuł się obcy. Kolejny panel będzie poświęcony transmisji kultury regionalnej. Będzie tu mowa o tym co zrobić, żeby przekaz międzypokoleniowy trafiał do odbiorców oraz jak sprawić, żeby ten przekaz trwał i zachwycał nowo osiadłych w małych ojczyznach.
„Często tytułowy +noworodak+ trafia w małych środowiskach na mur, bo jest obcy, bo nie przyznaje się mu prawa do dziedzictwa kulturowego. Mówi się, że to jest nasze, a ty stoisz w przedsionku. To błędne koło” – wyjaśniała Broda.
Kolejny panel zatytułowany jest: „Noworodak - granice zadomowienia”. Podczas dyskusji będzie mowa o przybyszach ludzi z miasta na wieś i o barierach na jakie napotkali.
„Na naszej sądeckiej ziemi mamy na przykład panią, która pozostawiła świetnie prosperujący biznes w Łodzi i kupiła tutaj zrujnowany dworek, który pieczołowicie odbudowuje i tutaj widzi swoją przyszłość, właśnie w swojej nowej małej ojczyźnie. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy tacy przybysze są już zadomowieni czy odczuwają jakieś bariery i kto takie bariery stawia oraz jak możemy rozluźnić takie bariery, abyśmy lepiej funkcjonowali obok siebie” – tłumaczyła Broda.
Wykład inauguracyjny zatytułowany: "Czy różnice mogą być fundamentem jedności? Doświadczenie Europy i Afryki oraz ich przełożenie na polską codzienność" wygłosi dziennikarz i publicysta Szymon Hołownia.
Organizatorem Kongresu Kultury Regionów jest Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu. (PAP)
autor: Szymon Bafia
edytor: Agata Zbieg
szb/ agz/