Kultura i sztuka po 1989 roku

16.10.2017

Rozpoczyna się III Kongres Kultury Regionów

We wtorek w Nowym Sączu rozpocznie się III Kongres Kultury Regionów, którego tematem przewodnim będzie wchodzenie w nowe środowisko kulturowe i problem asymilacji i barier międzyludzkich.

„Osoba, która wchodzi w środowisko jakiejś małej ojczyzny, środowisko wiejskie, najczęściej hermetyczne, boryka się z szeregiem problemów. Taki +noworodak+ natknie się na barierę językową czy na nieznajomość obyczajowości, a bycie u siebie, bycie bezpiecznym następuje dopiero wtedy, kiedy człowiek zostaje zaakceptowany przez otoczenie” – powiedziała PAP Małgorzata Broda, dyrektorka Instytutu Europa Karpat przy Małopolskim Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu, koordynatorka programu Kongresu.

Wyjaśniła, że każdy przynajmniej raz w życiu wchodzi w nowe środowisko, na przykład przy zmianie pracy, zmienianie miejsca zamieszkania czy po zawarciu związku małżeńskiego. „Świat jest coraz bardziej mobilny i okazuje się, że jedną z barier międzyludzkich jest zderzenie kulturowe. Odpowiedział na problemy globalnej wioski może być dziedzictwo kulturowe małych ojczyzn, jej poznawanie i kreowanie” – mówiła Broda.

Podczas panelów będą prowadzone dyskusje jak to jest być nowym, innym, nawet będąc wychowanym w danym miejscu, ale trochę inaczej myślącym z inną wyobraźnią. Będzie też mowa o świadomości swojego dziedzictwa kulturowego i przekazywaniu go następnemu pokoleniu. Uczestnicy Kongresu będą także szukali odpowiedzi jak zachowywać się w stosunku do przybyszów, których będzie coraz więcej.

Jeden z paneli będzie poświęcony więzom języka, mowy czy gwary. Jak przekonują organizatorzy, bariera języka może być bardzo krępująca, bo człowiek który wchodzi w nowe środowisko, nieznający dostatecznie niuansów języka lokalnego cały czas będzie czuł się obcy. Kolejny panel będzie poświęcony transmisji kultury regionalnej. Będzie tu mowa o tym co zrobić, żeby przekaz międzypokoleniowy trafiał do odbiorców oraz jak sprawić, żeby ten przekaz trwał i zachwycał nowo osiadłych w małych ojczyznach.

„Często tytułowy +noworodak+ trafia w małych środowiskach na mur, bo jest obcy, bo nie przyznaje się mu prawa do dziedzictwa kulturowego. Mówi się, że to jest nasze, a ty stoisz w przedsionku. To błędne koło” – wyjaśniała Broda.

Kolejny panel zatytułowany jest: „Noworodak - granice zadomowienia”. Podczas dyskusji będzie mowa o przybyszach ludzi z miasta na wieś i o barierach na jakie napotkali.

„Na naszej sądeckiej ziemi mamy na przykład panią, która pozostawiła świetnie prosperujący biznes w Łodzi i kupiła tutaj zrujnowany dworek, który pieczołowicie odbudowuje i tutaj widzi swoją przyszłość, właśnie w swojej nowej małej ojczyźnie. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy tacy przybysze są już zadomowieni czy odczuwają jakieś bariery i kto takie bariery stawia oraz jak możemy rozluźnić takie bariery, abyśmy lepiej funkcjonowali obok siebie” – tłumaczyła Broda.

Wykład inauguracyjny zatytułowany: "Czy różnice mogą być fundamentem jedności? Doświadczenie Europy i Afryki oraz ich przełożenie na polską codzienność" wygłosi dziennikarz i publicysta Szymon Hołownia.

Organizatorem Kongresu Kultury Regionów jest Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu. (PAP)

autor: Szymon Bafia

edytor: Agata Zbieg

szb/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL