Drewniany ołtarz Jana Szczepkowskiego to spektakularne osiągnięcie polskiej sztuki okresu międzywojennego, nowatorskie ze względu na geometryczne formy nawiązujące do ludowej sztuki góralskiej. W 1925 r. dzieło to zdobyło Grand Prix na Światowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu i zostało zakupione przez rząd francuski. Autora odznaczono orderem Legii Honorowej.
W 1927 r. ołtarz przekazano, za pośrednictwem Kompanii Górniczej, do świeżo wybudowanego dla polskiej kolonii kościoła parafialnego pw. św. Stanisława w Dourges. W miarę upływu lat, ten piękny snycerski ołtarz, niewłaściwie przechowywany, zaatakowany przez drewnojady i kilkakrotnie odnawiany wbrew zasadom sztuki konserwatorskiej, ulegał stopniowej degradacji.
Pierwotny blask przywrócili obiektowi polscy konserwatorzy pod kierunkiem Andrzeja Kazberuka z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Konserwacja ołtarza, zakończona w 2009 r., została sfinansowana z funduszy Programu MKiDN „Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą” na wniosek Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Po kilku latach polscy konserwatorzy powrócili do Dourges podejmując się prac restauratorskich drewnianych elementów wyposażenia. Projekt realizowany w latach 2015-2016 ponownie dofinansował polski resort kultury.
Źródło: MKiDN
abe/mjs
Jan Szczepkowski "Kapliczka Bożego Narodzenia"
Zakończenie prac konserwatorskich ołtarza Jana Szczepkowskiego w Dourges we Francji