Wybitnemu polskiemu politykowi i ważnej postaci w historii Czech jest poświęcona tablica pamiątkowa, której odsłonięcie nastąpi w czwartek, 13 października w Pradze.
Tablica ku czci Kazimierza Feliksa hrabiego Badeniego (1846-1909), wybitnego polskiego polityka, ważnej postaci w historii Czech u schyłku XIX stulecia zostanie odsłonięta w przeddzień 170. rocznicy urodzin polskiego polityka - poinformowała PAP Dorota Janiszewska-Jakubiak, z Departamentu Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych MKiDN.
Tablica ufundowana ze środków MKiDN została umieszczona na fasadzie domu nr 290 na rogu ulic Badeniho i Na Valech w Pradze. Odsłonięcie tablicy nastąpi o godz. 16 z udziałem przedstawiciela MKiDN. Zostanie odczytany list ministra kultury Piotra Glińskiego.
Kazimierz Badeni, czołowy przedstawiciel galicyjskich konserwatystów w końcu XIX wieku, pełnił urząd premiera Austro-Węgier. Wcześniej był starostą w Żółkwi, Rzeszowie i Krakowie, był też wieloletnim posłem na Sejm Krajowy, a w latach 1888-1895 namiestnikiem Galicji.
We wrześniu 1895 roku Kazimierz Badeni objął tekę premiera i ministra spraw wewnętrznych Austro-Węgier, rozpoczynając dwuletni okres tzw. „polskich rządów” w monarchii habsburskiej. Z żadnym innym ówczesnym polskim politykiem nie wiązano tak wielkich planów i oczekiwań. Żaden też nie cieszył się takim zaufaniem cesarza.
W skomplikowanych realiach politycznych wielonarodowościowej monarchii austro-węgierskiej, w czasie rosnących w siłę nacjonalizmów, zwłaszcza zaś ruchu wszechniemieckiego, premier Kazimierz Badeni podjął próbę uregulowania narastającego konfliktu narodowościowego w Czechach. W niecały miesiąc po otrzymaniu nominacji na premiera, zniósł stan wojenny i ogłosił amnestię dla czeskich więźniów politycznych.
Po wielu miesiącach prac rząd przygotował projekt ustawy, która zrównywała w prawach język czeski z niemieckim na historycznych ziemiach Korony Świętego Wacława. Kazimierz Badeni, polski patriota, doskonale rozumiał aspiracje czeskiego ruchu narodowego.
Po wielu miesiącach prac rząd przygotował projekt ustawy, która zrównywała w prawach język czeski z niemieckim na historycznych ziemiach Korony Świętego Wacława. Kazimierz Badeni, polski patriota, doskonale rozumiał aspiracje czeskiego ruchu narodowego. Opór przeciw przyjętym rozwiązaniom ze strony ugrupowań niemieckich i socjalistycznych zmusił Kazimierza Badeniego do złożenia urzędu w listopadzie 1897 roku.
Energiczny organizator, Kazimierz Badeni znakomicie sprawdzał się w roli administratora. Był politykiem zasad, nie stronił wszakże od kompromisów. W trakcie pełnienia urzędu namiestnika Galicji doprowadził np. do zawarcia, krótkotrwałego wprawdzie, porozumienia pomiędzy Polakami i Ukraińcami. Gabinet pod prezesurą Kazimierza Badeniego podjął ponadto próbę reformy systemu wyborczego monarchii austro-węgierskiej w celu jego demokratyzacji i większej reprezentatywności.
Według historyków talenty i osiągnięcia Kazimierza Badeniego stawiają go w rzędzie najznakomitszych polskich polityków epoki rozbiorowej.
Upamiętnienie jest efektem współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP i Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu z władzami miasta Pragi oraz dzielnicy Praga 6, Ambasadą Rzeczypospolitej Polskiej a także Instytutem Polskim w Republice Czeskiej.
Autorem upamiętnienia jest rzeźbiarz Marek Moderau. Artysta realizuje rzeźby w tworzywie ceramicznym, kamieniu, szkle, tworzywach termoplastycznych i odlewane z metalu. Jest autorem m.in Pomnika Żegoty w Warszawie (wraz z Hanną Szmalenberg), pomnika Szmula Zygielbojma w Warszawie, pomnika nagrobnego żołnierzy bolszewickich w Ossowie, pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie, pomnika Cichociemnych Spadochroniarzy AK w Warszawie, pomnika Rzezi Wołyńskiej w Warszawie.(PAP)
abe/ mow/