Andrzej Gwiazda urodził się 14 kwietnia 1935 r. w Pińczowie. W latach 1940-1946 przebywał na zesłaniu w Kazachstanie.
Ukończył Politechnikę Gdańską, na której do 1973 r. pracował jako asystent.
Od 1973 do 1981 r. był zatrudniony na stanowisku inżyniera w Zakładach Okrętowych Urządzeń Elektrycznych i Automatyki „Elmor”.
W 1976 r. wspólnie z żoną Joanną Dudą-Gwiazdową przesłał do Sejmu list popierający żądania Komitetu Obrony Robotników, które dotyczyły m.in. wypuszczenia na wolność uczestników czerwcowych protestów.
Od kwietnia 1977 r. kolportował niezależne pismo „Robotnik” i współpracował z Biurem Interwencyjnym KOR.
Andrzej Gwiazda – WZZ Wybrzeża i Sierpień ’80
29 kwietnia 1978 r. wspólnie z Antonim Sokołowskim i Krzysztofem Wyszkowskim ogłosił deklarację Komitetu Założycielskiego Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża w 1978 r.
Współwydawca „Robotnika Wybrzeża”. Wielokrotnie zatrzymywany przez Służbę Bezpieczeństwa na 48 godzin.
16 sierpnia 1980 r. był jednym z inicjatorów powstania Komitetu Strajkowego w „Elmorze”.
Następnie został członkiem władz Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego (MKS) w Stoczni Gdańskiej. Brał udział w negocjacjach prowadzonych przez MKS z delegacją rządową. Był współautorem 21 postulatów sierpniowych.
Od września 1980 r. do lipca 1981 był wiceprzewodniczącym Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” Regionu Gdańskiego, a następnie członkiem Zarządu Regionu.
Od lutego do września 1981 r. pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Krajowej Komisji Porozumiewawczej NSZZ „Solidarność”.
Andrzej Gwiazda kontra Wałęsa
Krytyczny wobec przywództwa Lecha Wałęsy, wystosował do niego list otwarty, w którym protestował przeciwko łamaniu demokratycznych zasad kierowania związkiem.
W lipcu 1981 r. w wyborach do władz Regionu Gdańskiego był kandydatem na stanowisko przewodniczącego. Wybory te wygrał Lech Wałęsa. Andrzej Gwiazda został członkiem Zarządu Regionu.
W czasie I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku (wrzesień-październik 1981 r.) był jednym z inicjatorów „Posłania do ludzi pracy Europy Wschodniej”. Podczas zjazdu kandydował na stanowisko przewodniczącego związku. Ponownie przegrał jednak z Lechem Wałęsą. Wszedł w skład Komisji Krajowej.
22 listopada 1981 r. w czasie zjazdu regionalnego wystąpił z Zarządu Regionu Gdańskiego, protestując w ten sposób przeciwko odwołaniu związanych z nim działaczy.
Andrzej Gwiazda – internowanie, więzienie
W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. został internowany. Przetrzymywano go w Strzebielinku, a następnie w Białołęce.
W grudniu 1982 r. władze komunistyczne podjęły wobec niego decyzję o zamianie internowania na areszt i przeniesieniu go do Warszawy na ul. Rakowiecką. Sformułowane przeciwko niemu zarzuty dotyczyły działań mających na celu obalenie przemocą ustroju.
Z więzienia zwolniony został na mocy amnestii ogłoszonej w lipcu 1984 r.
16 grudnia 1984 r. zatrzymano go ponownie w czasie pochodu pod pomnik Poległych Stoczniowców w Gdańsku. Kolegium ds. wykroczeń skazało go na 3 miesiące więzienia.
W lutym 1985 r. dodatkowo skazany został przez kolegium w Jastrzębiu na 2 miesiące więzienia za „wznoszenie okrzyków i demonstrowanie znaczka >>Solidarność<<”.
Więzienie opuścił w maju 1985 r.
W latach 1987-89 był członkiem tzw. Grupy Roboczej, która żądała zwołania wybranej w 1981 r. Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" i przekazania jej władzy nad związkiem.
Andrzej Gwiazda a III RP
Należał do przeciwników Okrągłego Stołu.
W 1989 r. był współzałożycielem Wolnych Związków Zawodowych, działających do 1993 r.
W 2005 r. współorganizował niezależne obchody 25 rocznicy Pierwszej Solidarności.
W grudniu 2005 r. odmówił udziału w uroczystości przekazania Medalu Wolności Trumana-Reagana, przyznanego NSZZ "Solidarność" przez amerykańską Fundację Ofiar Komunizmu (FOK), jako pierwszemu wolnemu związkowi zawodowemu w bloku komunistycznym. Argumentował wtedy, że przyjmując nagrodę, dołączyłby do tych, którzy twierdzą, że "pierwsza >>Solidarność<< była tylko piękną utopią, którą należało zniszczyć, że nie stanowiła realnej alternatywy dla systemu komunistycznego".
W maju 2007 r. wszedł w skład Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej.
Andrzej Gwiazda w 2006 r. odznaczony został przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego, najwyższym odznaczeniem państwowym. (PAP)