Rysunki inspirowane prozą dwóch wybitnych żydowskich pisarzy Szaloma Asza i Brunona Schulza można będzie od piątku oglądać na wystawie w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie. Autorem prac jest pochodzący z okolic Rzeszowa ilustrator i rysownik Stanisław Ożóg.
Jak poinformowała PAP kuratorka wystawy Dorota Rucka-Marmaj ekspozycja „Diaspora. Z życia Żydów polskich” jest próbą ukazania dwóch literackich światów.
„Z jednej strony żydowskiego Kazimierza, opiewanego przez jednego z czołowych przedstawicieli literatury jidysz Szaloma Asza. Pisarza, opowiadającego historie i zdarzenia wypełniające życie codzienne mieszkańców małego miasta. Z drugiej zaś strony wystawa zbliża nas do świata wyobraźni, wykreowanego przez pisarza żydowskiego pochodzenia, Brunona Schulza” – wyjawiła Rucka-Marmaj.
Na ekspozycji będzie można zobaczyć ponad 50 rysunków wykonanych tuszem i piórkiem oraz techniką gwaszu, a także prace wykonane techniką łączącą tamte techniki.
Wśród nich znajdą się zupełnie odrealnione prace, które przypominają marzenia senne. Jak zauważyła kuratorka prace te są inspirowane prozą Szulca, która sama w sobie też jest niedosłowna, nierealna, niedopowiedziana.
Będzie można zobaczyć np. pobudzające wyobraźnię barwne plamy, które przybierają sylwetki ptaków, zwierząt, przedziwnych, bliżej nieokreślonych dziwolągów; fantastyczne, a nawet surrealistyczne baśniowe stwory. Wśród nich znajdą się też elementy o symbolice roślinnej czy erotycznej.
Z kolei w pracach powstałych z inspiracji prozą Szaloma Asza można spotkać – jak zauważyła kuratorka - elementy bardziej realistyczne; widać np. sylwetki ludzi, domów. Jednak kompozycyjnie rysunki te również oscylują momentami na pograniczu abstrakcji, są lekko baśniowe, pobudzają wyobraźnię.
„Są to kompozycje oniryczne, czyli takie baśniowe. Artysta zrywa w nich z dosłownym obrazowaniem utworu literackiego, szkice przybierają spontaniczną formę, a płaszczyzna zaczyna tętnić własnym życiem. Układ form składowych kompozycji i ich stosunki między sobą tworzą materię pozbawioną dosłowności” – podkreśliła Rucka-Marmaj.
Oprócz rysunków inspirowanych prozą obydwu wielkich pisarzy, pokazane zostaną także szkice chasydów pielgrzymujących na grób cadyka w Leżajsku.
Uzupełnieniem wystawy prac Ożoga będzie około 20 rysunków znanych polskich artystów, takich jak m.in. Franciszek Maśluszczak, Bogusław Orliński, Janusz Wojewoda, Leszek Ołdak, Mieczysław Wasilewski. Zbiór ten pochodzi z kolekcji córki Ożoga - Karoliny.
Wystawa potrwa do 20 marca.
Stanisław Ożóg urodził się w 1952 roku w Nienadówce koło Rzeszowa. W latach 1972-1978 studiował, jako stypendysta Ministra Kultury i Sztuki, w Hochschule fuer Graphik und Buchkunst w Lipsku na wydziale Grafiki Książki. W latach 1978- 1990 pracował na stanowisku kierownika artystycznego Krajowej Agencji Wydawniczej w Rzeszowie.
Zajmuje się projektowaniem graficznym książek, kalendarzy, albumów, ilustruje bajki dla dzieci oraz tomiki poetyckie. Był wielokrotnie nagradzany w konkursie „Obraz, Grafika, Rysunek, Rzeźba Roku” organizowanym przez BWA w Rzeszowie.
W swoim dorobku artystycznym Stanisław Ożóg posiada setki prac wykonanych piórkiem i tuszem oraz w technice gwaszu. Rysunki inspirowane prozą Brunona Schulza wystawiał dwukrotnie w 2008 i 2010 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu, oraz w 2011 roku w Lwowskiej Galerii Obrazów, a także w kilku miastach Bułgarii, w tym w Instytucie Polskim w Sofii. (PAP)
api/ agz/