Kultura i sztuka po 1989 roku

14.01.2016 aktualizacja 19.07.2016

Rysunki inspirowane prozą Szaloma Asza i Brunona Schulza

 „Diaspora. Z życia Żydów polskich” „Diaspora. Z życia Żydów polskich”

Rysunki inspirowane prozą dwóch wybitnych żydowskich pisarzy Szaloma Asza i Brunona Schulza można będzie od piątku oglądać na wystawie w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie. Autorem prac jest pochodzący z okolic Rzeszowa ilustrator i rysownik Stanisław Ożóg.

Jak poinformowała PAP kuratorka wystawy Dorota Rucka-Marmaj ekspozycja „Diaspora. Z życia Żydów polskich” jest próbą ukazania dwóch literackich światów.

„Z jednej strony żydowskiego Kazimierza, opiewanego przez jednego z czołowych przedstawicieli literatury jidysz Szaloma Asza. Pisarza, opowiadającego historie i zdarzenia wypełniające życie codzienne mieszkańców małego miasta. Z drugiej zaś strony wystawa zbliża nas do świata wyobraźni, wykreowanego przez pisarza żydowskiego pochodzenia, Brunona Schulza” – wyjawiła Rucka-Marmaj.

Na ekspozycji będzie można zobaczyć ponad 50 rysunków wykonanych tuszem i piórkiem oraz techniką gwaszu, a także prace wykonane techniką łączącą tamte techniki.

Wśród nich znajdą się zupełnie odrealnione prace, które przypominają marzenia senne. Jak zauważyła kuratorka prace te są inspirowane prozą Szulca, która sama w sobie też jest niedosłowna, nierealna, niedopowiedziana.

Będzie można zobaczyć np. pobudzające wyobraźnię barwne plamy, które przybierają sylwetki ptaków, zwierząt, przedziwnych, bliżej nieokreślonych dziwolągów; fantastyczne, a nawet surrealistyczne baśniowe stwory. Wśród nich znajdą się też elementy o symbolice roślinnej czy erotycznej.

Z kolei w pracach powstałych z inspiracji prozą Szaloma Asza można spotkać – jak zauważyła kuratorka - elementy bardziej realistyczne; widać np. sylwetki ludzi, domów. Jednak kompozycyjnie rysunki te również oscylują momentami na pograniczu abstrakcji, są lekko baśniowe, pobudzają wyobraźnię.

„Są to kompozycje oniryczne, czyli takie baśniowe. Artysta zrywa w nich z dosłownym obrazowaniem utworu literackiego, szkice przybierają spontaniczną formę, a płaszczyzna zaczyna tętnić własnym życiem. Układ form składowych kompozycji i ich stosunki między sobą tworzą materię pozbawioną dosłowności” – podkreśliła Rucka-Marmaj.

Oprócz rysunków inspirowanych prozą obydwu wielkich pisarzy, pokazane zostaną także szkice chasydów pielgrzymujących na grób cadyka w Leżajsku.

Uzupełnieniem wystawy prac Ożoga będzie około 20 rysunków znanych polskich artystów, takich jak m.in. Franciszek Maśluszczak, Bogusław Orliński, Janusz Wojewoda, Leszek Ołdak, Mieczysław Wasilewski. Zbiór ten pochodzi z kolekcji córki Ożoga - Karoliny.

Wystawa potrwa do 20 marca.

Stanisław Ożóg urodził się w 1952 roku w Nienadówce koło Rzeszowa. W latach 1972-1978 studiował, jako stypendysta Ministra Kultury i Sztuki, w Hochschule fuer Graphik und Buchkunst w Lipsku na wydziale Grafiki Książki. W latach 1978- 1990 pracował na stanowisku kierownika artystycznego Krajowej Agencji Wydawniczej w Rzeszowie.

Zajmuje się projektowaniem graficznym książek, kalendarzy, albumów, ilustruje bajki dla dzieci oraz tomiki poetyckie. Był wielokrotnie nagradzany w konkursie „Obraz, Grafika, Rysunek, Rzeźba Roku” organizowanym przez BWA w Rzeszowie.

W swoim dorobku artystycznym Stanisław Ożóg posiada setki prac wykonanych piórkiem i tuszem oraz w technice gwaszu. Rysunki inspirowane prozą Brunona Schulza wystawiał dwukrotnie w 2008 i 2010 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu, oraz w 2011 roku w Lwowskiej Galerii Obrazów, a także w kilku miastach Bułgarii, w tym w Instytucie Polskim w Sofii. (PAP)

api/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL