Materiały z prywatnego archiwum artysty, fotosy, plakaty jak również sprzęt filmowy oraz wywiady z wybitnymi twórcami filmowymi znajdą się na wystawie poświęconej Witoldowi Sobocińskiemu – jednemu z najlepszych polskich autorów zdjęć filmowych.
Ekspozycję można oglądać od czwartku w Muzeum Kinematografii w Łodzi. Dyrektor placówki Marzena Bomanowska zwróciła uwagę, że Sobociński 15 października będzie obchodził 86 urodziny.
Jako operator filmów fabularnych zadebiutował w 1967 roku filmem „Ręce do góry” w reż. Jerzego Skolimowskiego. W kolejnych latach współpracował z Andrzejem Wajdą („Wesele”, „Ziemia obiecana”), Wojciechem Jerzym Hasem („Sanatorium pod Klepsydrą”), Romanem Polańskim („Frantic”), Krzysztofem Zanussim („Życie rodzinne”), Andrzejem Żuławskim („Trzecia część nocy”), Piotrem Szulkinem („O-bi, o-ba. Koniec cywilizacji”), Jerzym Kawalerowiczem („Śmierć prezydenta”), Feliksem Falkiem („Był jazz”).
Odnosząc się do tego ostatniego filmu, Bomanowska przypomniała, że Sobociński grał na perkusji i puzonie w legendarnym zespole jazzowym Melomani, założonym przez Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza.
Dorobek twórczy Witolda Sobocińskiego obejmuje ponad 90 filmów fabularnych, etiud, filmów dokumentalnych i seriali telewizyjnych, a także nadzór artystyczny nad projektami studenckimi. Za dokonania artystyczne Sobociński był wielokrotnie nagradzany. Obecnie wykłada w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.
Wystawa „Witold Sobociński. Wizualna ciągłość obrazu” czynna będzie do połowy listopada. (PAP)
jaw/ dym/