Kultura i sztuka po 1989 roku

08.10.2015 aktualizacja 19.07.2016

W Łodzi wystawa poświęcona operatorowi Witoldowi Sobocińskiemu

„Witold Sobociński. Wizualna ciągłość obrazu”. Fot. Muzeum Kinematografii „Witold Sobociński. Wizualna ciągłość obrazu”. Fot. Muzeum Kinematografii

Materiały z prywatnego archiwum artysty, fotosy, plakaty jak również sprzęt filmowy oraz wywiady z wybitnymi twórcami filmowymi znajdą się na wystawie poświęconej Witoldowi Sobocińskiemu – jednemu z najlepszych polskich autorów zdjęć filmowych.

Ekspozycję można oglądać od czwartku w Muzeum Kinematografii w Łodzi. Dyrektor placówki Marzena Bomanowska zwróciła uwagę, że Sobociński 15 października będzie obchodził 86 urodziny.

Jako operator filmów fabularnych zadebiutował w 1967 roku filmem „Ręce do góry” w reż. Jerzego Skolimowskiego. W kolejnych latach współpracował z Andrzejem Wajdą („Wesele”, „Ziemia obiecana”), Wojciechem Jerzym Hasem („Sanatorium pod Klepsydrą”), Romanem Polańskim („Frantic”), Krzysztofem Zanussim („Życie rodzinne”), Andrzejem Żuławskim („Trzecia część nocy”), Piotrem Szulkinem („O-bi, o-ba. Koniec cywilizacji”), Jerzym Kawalerowiczem („Śmierć prezydenta”), Feliksem Falkiem („Był jazz”).

Odnosząc się do tego ostatniego filmu, Bomanowska przypomniała, że Sobociński grał na perkusji i puzonie w legendarnym zespole jazzowym Melomani, założonym przez Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza.

Dorobek twórczy Witolda Sobocińskiego obejmuje ponad 90 filmów fabularnych, etiud, filmów dokumentalnych i seriali telewizyjnych, a także nadzór artystyczny nad projektami studenckimi. Za dokonania artystyczne Sobociński był wielokrotnie nagradzany. Obecnie wykłada w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.

Wystawa „Witold Sobociński. Wizualna ciągłość obrazu” czynna będzie do połowy listopada. (PAP)

jaw/ dym/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL