Działające od ponad sześciu lat w Katowicach Muzeum Historii Komputerów i Informatyki zamierza podjąć współpracę z prestiżowym Narodowym Muzeum Informatyki (National Museum of Computing), działającym w Bletchley Park niedaleko Londynu. Brytyjczycy odwiedzą Katowice w przyszłym tygodniu.
"Spotkanie z gośćmi z Wielkiej Brytanii to pierwsza w historii próba nawiązania stałej współpracy pomiędzy unikalnymi podmiotami, zajmującymi się na co dzień ratowaniem od zapomnienia efektów kreatywności techników i inżynierów polskiej i światowej informatyki" - skomentował w czwartek przewodniczący rady programowej katowickiego muzeum Zbigniew Rudnicki.
Ponad 20-osobowa delegacja fundatorów, przedstawicieli zarządu i pracowników oraz wolontariuszy National Museum of Computing będzie gościć w Katowicach między 7 a 10 marca. Oprócz spotkań merytorycznych oraz dyskusji o wspólnych projektach, brytyjscy muzealnicy odwiedzą m.in. Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz zabytkową kopalnię soli w Wieliczce.
Brytyjskie Narodowe Muzeum Informatyki to niezależna organizacja charytatywna działająca w podlondyńskim Bletchley Park. W swoich zbiorach prezentuje unikatowe zabytkowe komputery, obejmujące okres od lat 50. aż po późne lata 80. ubiegłego wieku. Wśród eksponatów, obok prezentacji tajnych pionierskich działań z lat 40. XX wieku, są m.in. oryginalny Colossus (urządzenie projektu Alana Turinga wykorzystane do łamania szyfrów legendarnej Enigmy), pierwszy na świecie komputer elektroniczny WITCH i najstarszy działający komputer cyfrowy na świecie.
Celem wizyty Brytyjczyków jest nawiązanie stałej współpracy z działającym od ponad sześciu lat w Katowicach Muzeum Historii Komputerów i Informatyki, którego zasoby oceniane są jako jedne z największych w Europie. Muzeum posiada interaktywną ekspozycję, gdzie można nie tylko oglądać eksponaty, ale także wypróbować wiele z nich w praktyce.
Wśród ponad 4 tys. zebranych w Katowicach informatycznych pamiątek, pochodzących z okresu od końca lat 50. XX wieku do początków wieku XXI, są np. komputery ODRA 1304 i 1305, komputery VAX, komputery PRS, Apple IIc, pierwszy przenośny HP 85, czy sowiecki ZX Spectrum o nazwie Radug.(PAP)
autor: Marek Błoński
mab/ pat/