Pięć osób zostało nominowanych do 5. edycji Nagrody im. Kazimierza Kutza, wyróżnienia przyznawanego za wybitne osiągnięcia w dziedzinach kultury, sztuki i działań społecznych związanych z Śląskiem - poinformował w środę (11 grudnia) Teatr Śląski w Katowicach.
Pięć osób zostało nominowanych do 5. edycji Nagrody im. Kazimierza Kutza, wyróżnienia przyznawanego za wybitne osiągnięcia w dziedzinach kultury, sztuki i działań społecznych związanych z Śląskiem - poinformował w środę (11 grudnia) Teatr Śląski w Katowicach.
Był chłopakiem z południowego Bronksu, którego talent i niespożyta energia wyniosły na aktorskie szczyty. Zdobył dziewięć nominacji do Oscara i statuetkę za rolę w "Zapachu kobiety". "Pracuję, jakbym chodził po linie. Ryzykuję. Chcę latać, ponosić porażki" – napisał Al Pacino w nowowydanej autobiografii "Sonny Boy".
Obecny dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu prof. Andrzej Betlej jako jedyny został zakwalifikowany do drugiego etapu konkursu na dyrektora tej placówki muzealnej – wynika z dokumentów konkursowych zamieszczonych we wtorek na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Sylwetkę Stanisława Taczaka, pierwszego dowódcy powstania wielkopolskiego 1918-1919 przybliża wystawa „Generał Stanisław Taczak – naukowiec, dowódca, społecznik” otwarta we wtorek w muzeum powstania w Poznaniu.
Wystawę „Freedom Climbers – Wrocławianie w Górach Wysokich” stworzono w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu. Opowiada o osiągnięciach himalaistów między innymi o takich postaciach jak Wanda Rutkiewicz, Aleksander Lwow, Wojciech Kurtyka i Kazimierz Głazek.
Laureatką Nagrody Literackiej im. ks. Jana Twardowskiego za wyróżniający się tom poetycki w roku 2023 została Adriana Szymańska za książkę "Epilog z Gwiazdą" - poinformował we wtorek (10 grudnia) portal Rynek-Ksiazki.pl.
Na Manhattanie miała miejsce premiera oryginalnego utworu stanowiącego swoistą konwersację kompozytora Jakuba Polaczyka z walcem a-moll Fryderyka Chopina, odkrytym dwa miesiące temu. Tytuł utworu to „Kartka z Chopinem”.
20 grudnia zostanie rozstrzygnięty konkurs na koncepcję rozbudowy Muzeum Architektury we Wrocławia. W konkursie na modernizację mieszczącej się w zabytkowych wnętrzach dawnego zespołu klasztornego Bernardynów placówki bierze udział 37 pracowni.
Eksponaty bielskiego Muzeum Literatury im. Władysława Reymonta, które przed laty stworzył nieżyjący już Tadeusz Modrzejewski, można oglądać w tymczasowej siedzibie, jaką jest dział zbiorów specjalnych Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej – podał w poniedziałek (9 grudnia) tamtejszy Urząd Miejski.
Ok. 400 książek z zaginionego księgozbioru Jeszywas Chachmej Lublin odnaleziono w magazynach biblioteki Żydowskiego Instytutu Historycznego. Wśród nich jest m.in. Biblia hebrajska z 1587 r. czy książka rabina Majera Szapiry. Zbiór Cyfrowej Biblioteki Jesziwy powiększy się do 1,4 tys. pozycji.