1 grudnia w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu odbędzie się premiera spektaklu "Szpilmanowie", inspirowanego życiem Władysława Szpilmana, pianisty i kompozytora związanego z miastem. "To nie jest kopia filmu Romana Polańskiego" - podkreślają twórcy.
1 grudnia w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu odbędzie się premiera spektaklu "Szpilmanowie", inspirowanego życiem Władysława Szpilmana, pianisty i kompozytora związanego z miastem. "To nie jest kopia filmu Romana Polańskiego" - podkreślają twórcy.
30 listopada 1979 r. ukazał się album "The Wall" zespołu Pink Floyd. Trudno znaleźć osobę, która nie słyszała choć jednej piosenki z tego albumu. W latach 80. tytułowy utwór „Another Brick in the Wall” stał się najpopularniejszym na świecie protest songiem.
Prezydent Francji Emmanuel Macron odwiedził w piątek (29 listopada) kończącą się odbudowę katedry Notre Dame w Paryżu. Przypomniał, że jej pożar w 2019 roku był "wstrząsem" i zapewnił, że tak samo silnym uderzeniem, tym razem - nadziei, będzie otwarcie świątyni w grudniu 2024.
Dziewięć obrazów o tematyce religijnej ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Rzeszowie przeszło gruntowną konserwację i odzyskały dawną świetność i wygląd. Dzieła te dotąd przechowywano w magazynach ze względu na ich zły stan, teraz mogą być eksponowane na wystawach.
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie otwiera trzy wystawy z okazji jubileuszu swojego 30-lecia. Przypominają one historię tej placówki – jedynej w kraju na tak szeroką skalę upubliczniającej kulturę Kraju Wschodzącego Słońca.
Sto lat temu, 29 listopada 1924 r. zmarł Giacomo Puccini – wybitny włoski kompozytor. "Łowca dobrych librett, dzikich zwierząt i pięknych kobiet" – mawiał o sobie autor takich oper, jak "Cyganeria", "Tosca", "Madame Butterfly" i "Turandot".
Nową prezeską Zamku Książ w Wałbrzychu została Dorota Karolewska - poinformowali przedstawiciele UM w Wałbrzychu. Karolewska od wielu lat związana jest z zamkiem, do tej pory była dyrektorką działu marketingu i sprzedaży. Na stanowisku prezeski zastąpiła Annę Żabską, która została wojewodą dolnośląską.
Jak gospodarczo rozwijała się Polska w okresie II RP, a jak w PRL? Czym różniły się od siebie modele rozwoju, które były wówczas realizowane? Czy rzeczywiście wieloletnie plany kojarzone z okresem powojennym są specyfiką PRL? Odpowiedziom na te pytania poświęcony jest nowy podcast Muzeum Historii Polski.
Trzydniowy festiwal twórczości Jarosława Iwaszkiewicza rozpoczyna się w czwartek w Neapolu. O licznych włoskich wątkach jego poezji i prozy dyskutować będą włoscy poloniści i polscy eksperci.