Moje filmy dobrze się starzeją. Może dlatego, że mają przezroczystość stylu, którą zwykle zarzucali mi krytycy. Manieryzmy związane z modami są w nich praktycznie nieobecne - powiedziała PAP Agnieszka Holland. Reżyserka będzie bohaterką drugiego weekendu 35. Malta Festivalu w Poznaniu
Kiedyś uważałem, że aktorstwo to zajęcie dla odważnych, dzisiaj aktorem może być każdy. Kiedyś wymagano dyplomu, dzisiaj dyplom jest niekonieczny. Każdy może mówić, co chce. Nawet jeśli ma niewiele do powiedzenia - stwierdził w rozmowie z PAP Henryk Talar, który 25 czerwca kończy 80 lat.
Wszyscy milcząco pogodzili się z tym, że cokolwiek wywieziono na wschód, już na zawsze przepadło. Moim zdaniem takie założenie należy odrzucić - mówi w rozmowie z PAP dr Bartosz Gondek, dyrektor Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego.
Na Europę Środkową patrzę jak pasażer z piosenki "The Passenger" Iggy'ego Popa: jeżdżę po niej i obserwuję wszystko to, co jest moje. Fascynuje mnie, jak wyglądają te końce światów - powiedział PAP Ziemowit Szczerek, autor książki "Końce światów".
W Neapolu chaos wciąga jak teatr. Bo to miasto bywa sceną, zwłaszcza wtedy, kiedy widzi się ludzi żywo gestykulujących, kłócących się. Wszędzie wokół jest hałas. Ale to coś, co wciąż robi na mnie ogromne wrażenie - powiedział PAP Piotr Kępiński, autor książki "Neapol słodki jak sól".
„Część niedoszłych wyborców nie wierzyła, że wybory mogą coś zmienić” – mówi dr Michał Przeperski. 18 czerwca przypada 36. rocznica II tury wyborów 1989 roku, w której wzięło udział 25,3 proc. uprawnionych.
Gdy słucham Chopina, zdarza mi się płakać. To muzyka poruszająca, chwilami pełna cierpienia. Romantyczna - powiedziała PAP dyrektorka Muzeum Życia Romantycznego w Paryżu Gaëlle Rio. Od czwartku w Muzeum Fryderyka Chopina można oglądać wystawę "Życie Romantyczne. Chopin. Scheffer. Delacroix. Sand".
Aleksander Weissberg-Cybulski to postać wielka i mała, śmieszna i tragiczna - mówi o bohaterze swojej książki prof. Irena Grudzińska-Gross. Wielka karuzela. Życie Aleksandra Weissberga-Cybulskiego ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak.
Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa jest lepiej zaprojektowana niż niejedno osiedle - miała zaspokajać wszystkie potrzeby mieszkańców - powiedział PAP Krzysztof Mordyński, historyk i autor książki „MDM. Marszałkowska dzielnica marzeń”. Dodał, że MDM jest kwintesencją historii Warszawy.
Istnieje grupa ludzi, których można określić mianem „pokolenia Jarocina” - powiedział PAP prof. Waldemar Kuligowski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Według niego żaden inny polski festiwal nie połączył tak ludzi - nawet jeśli nie brali w nim bezpośredniego udziału.
Do skrzyń, w których zostało ukryte archiwum Oneg Szabat, dostała się woda. Papier zamienił się w sklejoną masę. Fakt, że dało się te dokumenty od siebie oddzielić, osuszyć i uratować na tyle, żeby były czytelne, wydaje mi się cudem - mówi PAP Marta Grzywacz, autorka książki "Radość Soboty".