Katarzyna Person jest od marca nową dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego. "Chcemy wyjść poza tradycyjną narrację o zagładzie getta, włączyć do niej głosy tych, którzy przez wiele lat, w czasie wojny i po wojnie, byli wykluczeni, czyli ubodzy, uchodźcy, przesiedleńcy, kobiety i dzieci" - powiedziała PAP.
Kradzież obrazu "Kobieta niosąca żar" Pietera Bruegla, do której doszło 51 lat temu z Muzeum Narodowego w Gdańsku należała do jednej z najbardziej spektakularnych w tamtym okresie - ocenił w rozmowie z PAP prawnik i kryminolog dr Olgierd Jakubowski.
Wydawało się nam, że postanowiliśmy umierać na ołtarzach historii przed oczami jej bogów - Napoleonów, Rooseveltów, Churchillów. Ci wielcy historii czuli w nas wielką gotowość do poświęcenia i ją wykorzystywali - powiedział PAP Jan Maciejewski, autor książki "Nic to! Dlaczego historia Polski musi się powtarzać?".
Kolegium Kardynalskie liczy obecnie 137 kardynałów. Nawet gdyby któryś z nich nadużył regulaminu konklawe, to przy takiej liczbie szanse wpływu jakiegoś lobby na wybór papieża są bardzo małe - powiedział PAP medioznawca ks. dr Przemysław Śliwiński, autor książki "Konklawe. Tajemnica wyborów papieskich".
Zarówno w II RP, jak i dziś nastąpiła degeneracja elit politycznych – powiedział PAP Andrzej Krajewski, historyk, autor książki "Rzeczpospolita kryzysowa". Dodał, że po odzyskaniu niepodległości i po 1989 r. Polską rządzili ludzie o szerokich horyzontach, potem nastąpiło „obniżenie jakości o dwie ligi".
O swój pełnometrażowy debiut - "Vabank" musiałem zagrać va banque, postawiłem wszystko na jedną kartę. Reżyser powinien mieć otwarty umysł, słuchać innych. Każdy członek ekipy może mieć genialny pomysł - powiedział PAP reżyser i scenarzysta Juliusz Machulski, który 10 marca skończył 70 lat.
500 lat temu krzyż Baryczków został przywieziony do Warszawy, przez pięć wieków był świadkiem modlitwy i historycznych wydarzeń; z okazji jubileuszu przygotowano wydarzenia religijne, a także naukowe i kulturalne - powiedział PAP historyk sztuki bp Michał Janocha.
Pytamy, co wraz z powojenną emigracją Żydów straciliśmy. Myślę, że gdyby Żydzi zostali w Polsce, nasze społeczeństwo nie byłoby tak jednorodne, jak dzisiaj - powiedziała PAP Zuzanna Schnepf-Kołacz, kuratorka nowej wystawy czasowej Muzeum POLIN "1945. Nie koniec, nie początek".
Jestem za polifonią głosów i otwartą debatą. Naszym zadaniem nie ma być wspieranie jednej ze stron upolitycznionego sporu o historię, ale uprawianie racjonalnej i transparentnej nauki - powiedział PAP dyrektor Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego prof. Krzysztof Ruchniewicz.
Doznanie własnej śmiertelności przychodzi w różnym wieku i z różną siłą – powiedziała PAP prof. Maria Poprzęcka, autorka książki „Śmierć przed obrazem. O sztuce, starości i znikaniu”. Starałam się, żeby nie była przygnębiająca - dodała.
Prace nowatorskie zawsze jednych zachwycają, innych bulwersują - tak bywa z artystami wyprzedzającymi czas, a ona do nich należała - powiedziała PAP o Magdalenie Abakanowicz artystka i jej wieloletnia asystentka prof. Anna Goebel. "Ona nie znosiła ograniczeń, tworzyła własną rzeczywistość" - dodała.