„Śnialnia" to żywa i w wielu miejscach bardzo daleka od poprawności opowieść. Sporo w niej narkotyków i seksu. Tych pierwszych jest więcej – zauważyłem, że nawet ludziom w sędziwym już wieku łatwiej się przyznać do przygód z zakazanymi używkami niż do rozwiązłości - mówi w rozmowie z PAP Rafał Księżyk, który za książkę "Śnialnia. Śląski underground" otrzymał Górnośląską Nagrodę Literacką "Juliusz"
Prace wykonane pod Ratuszem Głównego Miasta wskazują, że w tym miejscu istniał gród zbudowany w 931 r. – powiedział PAP dyrektor Muzeum Gdańska Waldemar Ossowski. Jego zdaniem, żeby dokładnie poznać to miejsce należałby rozkopać tereny przy fontannie Neptuna.
Nagroda Nobla musi się zmieniać i iść z duchem czasu - ocenił w rozmowie z PAP Joergen Watne Frydnes, przewodniczący Norweskiego Komitetu Noblowskiego. 11 października, w najbliższy piątek, Komitet ogłosi tegorocznego laureata Pokojowej Nagrody Nobla.
Świecił na scenie. Miało się wrażenie, że ma w sobie wewnętrzne światło. Wszyscy patrzyli na niego, choć wokół grało dwudziestu innych aktorów - Bernarda Krawczyka, jednego z patronów przeglądu Przystanek Śląsk, w rozmowie z PAP wspomina Robert Talarczyk, dyrektor Teatru Śląskiego w Katowicach.
Firma Braci Łopieńskich to prawdziwy fenomen i miejsce zasłużone dla polskiej kultury, może po 162 latach istnienia bezpowrotnie zniknąć z mapy Warszawy. Odlewano tu z brązu m.in. najwspanialsze pomniki stolicy. Warto ją ocalić dla przyszłych pokoleń - powiedziała PAP historyk sztuki i antykwariusz dr Monika Bryl.
Polska była krajem wielonarodowym, wielokulturowym, wieloreligijnym i wielojęzycznym. To, co wyszło po II wojnie światowej, to kraj sztucznie homogeniczny. Dlatego, że władze sowieckie miały swoją koncepcję polskości – powiedział w rozmowie z PAP prof. Norman Davies.
Traktował komponowanie jak zadanie rzemieślnicze. Odżegnywał się od natchnienia – tak w wywiadzie dla PAP wspomina ojca Grzegorz Wasowski, dziennikarz muzyczny. 40 lat temu, 29 września 1984 r., zmarł Jerzy Wasowski, współtwórca Kabaretu Starszych Panów.
Udało się stworzyć nie tylko świetne muzeum poświęcone historii Żydów polskich, ale w moim przekonaniu najlepsze jak dotąd muzeum historii Polski w ogóle - dziesięciolecie wystawy stałej w Muzeum POLIN podsumowuje w rozmowie z PAP były dyrektor tej placówki prof. Dariusz Stola.
Wierzę, że jesteśmy gotowi na muzea zbudowane wokół wspólnot i ludzi - powiedział PAP dr hab. Marcin Napiórkowski, który od czwartku jest nowym szefem Muzeum Historii Polski. Jak dodał, nie ma wątpliwości, że wspólnie z byłym dyrektorem Robertem Kostrą otworzą wystawę stałą MHP.
Po śmierci Karpia dziennikarze próbowali badać okoliczności wypadku, w którym został ciężko ranny. Nasuwały się skojarzenia z podobnymi zamachami na polityków i dziennikarzy na Wschodzie – mówi PAP Andrzej Brzeziecki, autor książki „Zmierzyć arszynem. Marek Karp i Ośrodek Studiów Wschodnich”.
Polscy historycy i historyczki podejmują badania nad wieloma ważnymi dziedzinami. Także zupełnie nowymi. Nie powinni ścigać się z nikim na widzialność i klikalność - mówi w rozmowie z PAP prof. Cezary Kuklo, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego XXI Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich.