Być może nie doszłoby do rozpracowania przez polskich naukowców niemieckiej maszyny szyfrującej „Enigma”, gdyby nie związany w młodości z dzisiejszym Podkarpaciem Franciszek Pokorny, w latach 20. szef Referatu Radio i Szyfrów II Oddziału Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. To on wpadł na pomysł zaangażowania w prace nad złamaniem niemieckich szyfrów młodych matematyków i prowadził kurs kryptologiczny, który ukończyła trójka późniejszych pogromców „Enigmy”.
100 lat temu, 15 kwietnia 1920 r., w Broniszowie urodził się Juliusz Slaski, niezwykle barwna postać – brawurowy żołnierz w 1940 r., jeniec uciekający Niemcom, antropolog badający Afrykę i publikujący w „Nature”, alpinista mający na koncie pierwsze polskie wejścia w Himalajach, przez ponad czterdzieści lat emigracyjny dziennikarz, reporter rozgłośni polskich Radio Wolna Europa i Głos Ameryki. W Polsce był znany tylko z głosu, który przez lata codziennie gościł na falach wówczas „zakazanych rozgłośni” (dla milionów słuchaczy Radia Wolna Europa był Hubertem Grzymałą, a w Głosie Ameryki występował jako Jan Zaleski).
W sobotę 21 kwietnia 2018 r., na zaproszenie „Społecznego Komitetu Upamiętnienia Poległych Pilotów SAAF RAF w katastrofie Liberatora B24L EW-250 w 1944 r.”, Stowarzyszenie „Wizna 1939” zorganizowało i przeprowadziło prace badawcze w rejonie miejsca upadku samolotu. Celem prac było dokładne zlokalizowanie miejsca katastrofy i odnalezienie ocalałych części i szczątków maszyny.
Aleksander Skarbek, polityk i społecznik - przyczynił się do pozostania Galicji Wschodniej w granicach II Rzeczypospolitej. Twórca Legionu Wschodniego, współtwórca armii ochotniczej w 1920 r., organizator pociągu pancernego, który wyruszył na odsiecz Lwowa, Zwany był "przedziwnym Polakiem", który wnosił wszędzie atmosferę niewzruszonej pewności i wiarę w zwycięstwo. W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości warto przypomnieć tę zasłużoną w walce o niepodległość Kresów postać, której pamięć jest żywa w naszej rodzinie.
Dla właścicieli Rzeszowa pracowało pokaźne grono osób zajmujących się zawodowo sztuką. Na tutejszym dworze pojawili się architekci m.in. Marcin Trapola, Tylman z Gameren, Piotr Belotti, Jan Chrzciciel Belotti, Karol Henryk Wiedemann, rzeźbiarze m.in. Jan Chrzciciel Falconi, Getner Lorens, Faustyn Carra i malarze m.in. Łukasz Smuglewicz, Hiacynt Oleksiński, Krzysztof i Tomasz Kędzierscy.
Zawsze w okolicy Święta Niepodległości ze szczególnym rozrzewnieniem patrzę na fotografię ze zbiorów mojej babci, Apolonii Ludwińskiej. Na zdjęciu jest uwiecznione rodzeństwo Wesołowskich: Apolonia, Maria, Józef, Eugeniusz. Dziewczynka w centrum, to moja babcia, Apolonia. Imienia trzeciej dziewczynki nie znam. To dzieci Jana Wesołowskiego i Karoliny z domu Jakubowskiej, rodzina ziemiańska, mieszkająca w Opolu Lubelskim, gdzie patriotyzm w wychowaniu dzieci znajdował się na ważnym miejscu.
Jak wiele odwagi i siły posiadały w sobie kobiety, którym zależało na kształtowaniu losów państwa polskiego po odzyskaniu niepodległości, pokazuje życie i działalność Ireny Kosmowskiej - jednej z kilku zaledwie posłanek do Sejmu Ustawodawczego II RP. Pochodziła z rodziny ziemiańskiej, ale życie poświęciła pomocy młodym, ubogim dziewczętom z rodzin chłopskich. To pokazało nam, uczennicom LO w Ostrowi Mazowieckiej, że warto realizować swoje marzenia oraz działać na rzecz innych, bo to jest wartość ponadczasowa.
Podziel się historią ciekawych miejsc
i osób.
Atrakcyjne nagrody!
Moduł społecznościowy „Wasze historie”, publikuje nadsyłane przez Internautów teksty i zdjęcia, dotyczące m.in. historii lokalnych, zapomnianych zabytków, nieznanych postaci czy opowieści rodzinnych związanych z dziejami Polski.
Zachęcamy do współtworzenia modułu „Wasze historie”. Dla autorów najciekawszych historii przygotowaliśmy atrakcyjne nagrody