> >

O PORTALU

Portal dzieje.pl to codzienny serwis historyczny, setki artykułów dotyczących przede wszystkim najnowszej historii Polski, a także materiały wideo, filmy dokumentalne, archiwalne fotografie, dokumenty oraz infografiki i mapy.

Więcej

Polska w XX wieku

Walka
o Niepodległość
1914–1919

Józef Piłsudski Komendant
„Odtąd nie ma ani Strzelców, ani Drużyniaków. Wszyscy, co tu jesteście zebrani, jesteście żołnierzami polskimi. Znoszę wszelkie odznaki specjalnych grup. Jedynym waszym znakiem jest odtąd orzeł biały”

Odezwa do złączonych w Kompanię Kadrową oddziałów Związków i Drużyn Strzeleckich, „Oleandry” w Krakowie, 3 sierpnia 1914 r.

Józef Piłsudski
„Pokój jest rzeczą cenną i pożądaną. Nasza generacja, skrwawiona w wojnach, na pewno na okres pokoju zasługuje. Ale pokój, jak prawie wszystkie sprawy tego świata, ma swoją cenę wysoką, ale wymierną. My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna: tą rzeczą jest honor".
Wystąpienie na posiedzeniu Sejmu RP, Warszawa, 5 maja 1939 r.
„Dziś czas jest dla ludzi silnych i odważnych, ci bowiem tylko mogą uzyskać zwycięstwo i uwolnić świat od tyranii”.
Posłanie do sformowanej 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej, Kincraig w Szkocji, 23 września 1941 r.

PRL

Władysław Gomułka I sekretarz KC PPR
„Władzy raz zdobytej nie oddamy nigdy (...). Zniszczymy wszystkich bandytów reakcyjnych, bez skrupułów. Możecie jeszcze krzyczeć, że leje się krew narodu polskiego, że NKWD rządzi Polską, lecz to nie zawróci nas z drogi”.
Przemówienie na II plenarnym posiedzeniu przedstawicieli Rządu Tymczasowego i konsultantów z kraju i zagranicy, Moskwa, 18 czerwca 1945 r.