Tłumy odwiedziły w niedzielę Środę Wielkopolską, by wziąć udział w Średzkim Zlocie Parowozów. Główną atrakcją imprezy jest pięć czynnych lokomotyw parowych, w tym trzy należące do Ełckiej Kolei Wąskotorowej i Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej.
Muzeum Miejskie w Tychach gromadzi pamiątki i wspomnienia pracowników działającej w tym mieście od blisko pół wieku fabryki samochodów fiat, obecnie należącej do koncernu Stellantis. „Podziel się swoją historią i wspólnie ocalmy ją od zapomnienia” – apelują muzealnicy, prosząc o udział w projekcie.
Prezydent Andrzej Duda w życzeniach dla uczestników tegorocznej 86. Parady Pułaskiego w Nowym Jorku podkreślił, że jest przekonany, że przedsięwzięcie to posłuży popularyzacji i promocji polskiej kultury, tradycji, sztuki – przekazuje Kancelaria Prezydenta RP.
Sobota to ostatni dzień, kiedy w tym sezonie można odwiedzić Park Militarny w Białymstoku, gdzie znajduje się ok. 40 różnych eksponatów wojskowych. Będzie można zobaczyć po renowacji przodek do armaty pułkowej wz. 1927; jedyny – jak podaje instytucja – egzemplarz w polskich zbiorach muzealnych.
Hala, w której obsługiwano głowice nuklearne, skafandry przeciwchemiczne, mundury oficerskie oraz pamiątki po rodzinach żołnierzy Związku Sowieckiego można zobaczyć na terenie Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku (pow. białogardzki). Tajną bazę atomową wojsk sowieckich w wakacje odwiedza średnio 2 tys. osób.
Multimedialny pokaz zatytułowany „Tu byłem/jestem” przypomni w sobotni wieczór na katowickim rynku postać Wojciecha Korfantego - działacza narodowego i przywódcy powstańczego, jednego z ojców polskiej niepodległości. Autorem projektu jest wyspecjalizowany w sztuce multimediów artysta Ksawery Kaliski.
Sekretarz stanu USA Antony Blinken zainaugurował w środę Światową Inicjatywę Dyplomacji Muzycznej (ang. Global Music Diplomacy Initiative), przedsięwzięcie mające na celu zwiększenie znaczenia muzyki jako narzędzia dyplomatycznego do promowania pokoju i demokracji oraz wspierania długotrwałych celów polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych – podaje na swojej witrynie internetowej Departament Stanu.
Atomowa Kwatera Dowodzenia w Puszczy Kampinoskiej to dziś opuszczony obiekt wojskowy. Miał służyć na wypadek wojny nuklearnej. Jest zamknięty i stanowi schronienie dla nietoperzy – mówi PAP.pl dyrektor Muzeum Zimniej Wojny im. płk. Kuklińskiego w Warszawie Filip Frąckowiak.