Grupa 18 wierzb białych, rosnących przy ul. Wrońskiego i Krauthofera w Poznaniu, została ustanowiona pomnikiem przyrody – decyzję w tej sprawie podjęli radni podczas wtorkowej sesji. Nowy pomnik przyrody otrzymał nazwę „Fifne wierzby”.
„150 lat Straży Pożarnej w Rzeszowie” – to tytuł najnowszej książki o tej formacji mundurowej, której historia w stolicy Podkarpacia sięga 1872 r. Jest to najobszerniejsze opracowanie dotyczące dziejów ruchu strażackiego w Rzeszowie. Promocja publikacji i spotkanie z jej autorem odbędzie się w czwartek.
Członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Suskiej dokonali odkrycia niewielkiego skarbu składającego się z siekierki i ozdób wykonanych ponad 2,5 tys. lat temu - poinformowało Muzeum w Ostródzie (woj. warmińsko-mazurskie), do którego trafiły znalezione artefakty.
Już ponad 3 tys. lat temu Fenicjanie rozwijali w południowej części Półwyspu Iberyjskiego różnorodną aktywność gospodarczą, w tym produkcję win. Nie byli oni jednak pierwszymi, którzy wytwarzali te trunki w Andaluzji – wynika z badania hiszpańskich archeologów.
Sekretarz stanu w niemieckim MSZ Katja Keul zapowiedziała rozliczenie historii kolonialnej w Tanzanii. Najwyższy czas zająć się tym problemem – oświadczyła w sobotę. Tanzania w 2020 roku wezwała Berlin do negocjacji w sprawie reparacji.
Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu zaproponował władzom Głuchołaz przejęcie eksponatów Muzeum Orderu Uśmiechu. Oznaczałoby to faktyczne przeniesienie Muzeum Orderu Uśmiechu z dotychczasowej siedziby w Rabce-Zdroju do woj. opolskiego. Planom sprzeciwiają się władze małopolskiej miejscowości.
Postawa Polaków wobec wojny na Ukrainie wystawiła nam na świecie fantastyczną wizytówkę i widać to na każdym kroku – mówi PAP Marcin Gortat, były koszykarz NBA, a obecnie asystent trenera Washington Wizards. Wraz z ambasadą RP w piątek gwiazdor ponownie organizuje „Noc polskiego dziedzictwa” w Waszyngtonie.
Ślubne zdjęcie z wizerunkami Wincentego i Łucji Baranek, portrety ich synów oraz fotografia macochy Wincentego - Katarzyny Baranek znalazły się na znaczku pocztowym, którym Poczta Polska upamiętniła rodzinę Baranków zamordowaną podczas wojny przez Niemców za ukrywanie Żydów.
Od 24 do 26 marca potrwa 12. Krakowski Festiwal Komiksów. Na uczestników wydarzenia m.in. będą mogli się spotkać z polskimi i zagranicznymi twórcami. „Czworo gości przyjedzie z Europy Zachodniej, a czworo - z Ukrainy” – powiedział PAP.PL Artur Wabik, współorganizator Krakowskiego Festiwalu Komiksów.
Przez połączenie grającej ławki z rozbudowaną konstrukcją postawiliśmy w Budapeszcie pierwszy tego typu na świecie inteligentny mebel uliczny, grający utwory Fryderyka Chopina i Ferenca Liszta - powiedziała PAP dyrektor Instytutu Polskiego w Budapeszcie Joanna Urbańska podczas czwartkowych uroczystości w ramach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.