Jeśli przypadkowo lub podczas amatorskich poszukiwań znajdziemy przedmiot, który może mieć wartość historyczną, powinniśmy zaznaczyć miejsce znaleziska, zrobić zdjęcie przedmiotu i poinformować odpowiednie służby. Inaczej możemy zniszczyć cenne źródło wiedzy - powiedział PAP archeolog Grzegorz Kurka.
Zabytkowa tablica upamiętniająca poległego w wojnie prusko-austriackiej grenadiera Wilhelma Friedricha Wilkego wróciła do kościoła w Łoźnicy (pow. goleniowski) – poinformował koordynator ds. zabytków Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. Tablicę ponad 20 lat temu na śmietniku znalazł jeden z mieszkańców Szczecina.
Zrekonstruowane przez Polaków stroje królów, królewskich matek oraz biskupa ze średniowiecznej Nubii będzie można zobaczyć na wystawie Muzeum im. Bodego w Berlinie. Wystawa czasowa będzie dostępna od 6 lutego do 12 kwietnia br.
39 131 nietoperzy 11 gatunków – to wynik 24. międzynarodowego liczenia nietoperzy w największym z polskich zimowisk tych latających ssaków – obiektach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego (lubuskie) - poinformował PAP dr Tomasz Kokurewicz z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
Do przybliżania historii, ale też promocji milenium koronacji pierwszych królów Polski, Miasto Gniezno wykorzystuje m.in. nowe technologie. Dzięki sztucznej inteligencji „ożywiono” Bolesława Chrobrego, a dzieci mogą oglądać animacje z użyciem klocków opowiadające o początkach polskiej państwowości.
Rozrasta się szlak rzeźb z brązu przedstawiających wyroby, z których słynie Radom. Do legendarnego pistoletu Vis czy butów z „Radoskóru” dołączyła produkowana w tym mieście waga niemowlęca. Obecnie w całym Radomiu znajduje się 21 odlewów. Spora część z nich to już symbole przeszłości.
11 stycznia 1985 r. rozpoczął się Rock in Rio. Przez 10 dni 1,5 miliona osób uczestniczyło w koncertach Queen, AC/DC, Iron Maiden i innych wykonawców. „Brazylijczycy są dumni z największego festiwalu świata” - powiedziała PAP wykładowczyni literatury brazylijskiej na Wydziale Neofilologii UW Olga Bagińska-Shinzato.
Malownicze ruiny zamku w Besiekierach dzięki wykonanym za ponad 9 mln zł pracom konserwatorskim, porządkowym i budowie zaplecza turystycznego zamieniły się w atrakcyjny cel wycieczek. Zabytek z przełomu XV i XVI wieku można odwiedzać także zimą.
Dziś wybór fast foodów jest ogromny – można je kupić na ulicy, w barach i restauracjach czy z dostawą do domu. Na początku lat 80., gdy punkty z jedzeniem serwowanym na poczekaniu zaczęły w Polsce licznie powstawać, w bułkach królował farsz z pieczarek. Parówki były towarem luksusowym.
8 stycznia 1935 r. urodził się Elvis Presley. "Gdyby żył obecnie, na pewno śpiewałby przede wszystkim swoje utwory, a nie te, które mu proponowano. Wybierałby filmy, w których chce grać" - powiedział PAP dziennikarz i recenzent muzyczny Paweł Sztompke. Przypominamy tekst z sierpnia 2022 r.