Pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie odrestaurowali zabytkowy tramwaj Zeppelin z Norymbergi na zlecenie tamtejszego przewoźnika komunalnego VAG. Wagon dotarł już na specjalnej lawecie do rodzimego miasta, gdzie będzie okazjonalnie jeździł po ulicach i woził pasażerów.
Thomas Edison czy Nikola Tesla, a może Michał Doliwo-Dobrowolski lub George Westinghouse? Temu, komu z nich zawdzięczamy prąd w gniazdku poświęcone zostały ciekawe teksty w miesięczniku historycznym „Mówią Wieki” z czerwca 2025 r.
Ogromne bogactwo roślin i zwierząt zachowało się w żywicy przez dziesiątki milionów lat. Żadna inna forma skamieniałości nie pozwala naukowcom tak precyzyjnie oglądać organizmów z dawnej Ziemi czy być świadkiem wielu rodzajów ich zachowań - powiedziała PAP entomolożka dr Elżbieta Sontag.
Odkrywanie tajemnic przeszłości, poznawanie historii i dziedzictwa kulturowego w ramach spotkań z naukowcami, warsztatów i zabaw - takie jest założenie Europejskich Dni Archeologii, które od piątku do niedzieli (13-czerwca) odbędą się w wielu miejscach Polski.
O swojej wielowiekowej przeszłości chce opowiedzieć w niedzielę, 15 czerwca, Miasteczko Śląskie w pow. tarnogórskim. Impreza „Dymarki Śląskie” ma łączyć archeologię, edukację, rekonstrukcję historyczną i przemysłowe dziedzictwo Górnego Śląska.
Polka Renata Rynkiewicz z Wileńszczyzny kontynuuje trwającą od 1861 r. rodzinną tradycję wicia palm. Departament Mniejszości Narodowych przy rządzie Litwy odznaczył ją Srebrną Odznaką Honorową „Za zasługi”. Przed dwoma laty odznaczenie to otrzymała jej mama Stanisława, a przed rokiem siostra Alina.
12 czerwca 1915 r., w czasie ataku chlorem pod Bolimowem niemieccy żołnierze szturmujący rosyjskie okopy po przejściu fali trującego gazu, przerwali atak, aby udzielić pomocy konającym wrogom. Tę historię przypomina m.in. film pt. „Obłoki śmierci – Bolimów 1915”.
W 1981 r. w Gdańsku odbył się I Przegląd Piosenki Prawdziwej „Zakazane Piosenki” – oficjalna manifestacja sprzeciwu artystów wobec cenzury. Wydarzenie miało imponujący rozmach – zgromadziło szerokie grono najbardziej znanych twórców i wykonawców polskiej sceny artystycznej.
Na rzymskim Kapitolu otwarta została we wtorek (10 czerwca) wystawa poświęcona wizycie Marysieńki Sobieskiej i polskiego dworu królewskiego w Wiecznym Mieście na przełomie XVII i XVIII w. Ekspozycja wywołała ogromne zainteresowanie rzymskich historyków i działaczy kultury.