Centrum edukacyjne należące do Muzeum Auschwitz organizuje w październiku we Francji seminarium dla polskich nauczycieli. Będzie ono poświęcone losom dzieci żydowskich deportowanych z francuskiej wioski Izieu w 1944 roku m.in. do KL Auschwitz. Można się już zapisywać.
Prof. Nora Fischbach została konsulem honorowym Miejsca Pamięci Auschwitz w Wenezueli. Będzie wspierała działania podejmowane w tym kraju przez dyplomację pamięci Muzeum Auschwitz – podała we wtorek oświęcimska placówka.
Trzeba pamiętać o tym, że Auschwitz-Birkenau był obozem zagłady, Holokaustu, ale zaczynał się jako obóz dla Polaków – powiedział były więzień Bogdan Bartnikowski, uczestnik niedzielnych obchodów 86. rocznicy pierwszej deportacji Polaków do KL Auschwitz.
Przy wejściu na historyczny teren byłego niemieckiego KL Auschwitz I odwiedzający mogą zobaczyć, poddane konserwacji, pierwsze powojenne znaki pamięci, które do tej pory znajdowały się na poobozowych budynkach lub w historycznej przestrzeni – podało w sobotę Muzeum Auschwitz.
Studenci Akademii WSB wyruszą o północy na rowerach z Tarnowa do Oświęcimia, by w niedzielę, w 86. rocznicę pierwszego transportu Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz, oddać tam hołd jego ofiarom – powiedziała PAP organizatorka wydarzenia Wiktoria Kolano.
14 czerwca, w rocznicę pierwszego masowego transportu Polaków do KL Auschwitz obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. W uroczystościach z tej okazji weźmie udział ministra kultury Marta Cienkowska.
Kilkunastu byłych więźniów Auschwitz zapowiedziało udział w uroczystościach 86. rocznicy pierwszej deportacji Polaków do KL Auschwitz. Odbędą się one w niedzielę – poinformował rzecznik Muzeum Auschwitz Bartosz Bartyzel.
Międzynarodową kampanię fundraisingową „Camp Mail – Purchase of Documents”, której celem jest wykup i ochrona oryginalnych dokumentów związanych z niemieckimi obozami koncentracyjnymi i zagłady, uruchomiła Fundacja Auschwitz-Birkenau – podało Muzeum Auschwitz.
Uroczystości 86. rocznicy pierwszej deportacji Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz odbędą się 14 czerwca; ich kulminacyjnym elementem będzie upamiętnienie pod Ścianą Śmierci, w którym wezmą udział Ocalali i delegacje władz państwowych – podało Muzeum Auschwitz.